Köpekbalıklarının Uyudukları İlk Kez Kanıtlandı

Köpekbalıklarının Uyudukları İlk Kez Kanıtlandı

Köpekbalıklarının hiç uyumadıkları inancı yaygın bir inanıştır. Bunun temelinde köpekbalıklarının nefes alabilmeleri için hareket halinde olması yatar. Fakat daha öncelerde yapılmış bazı çalışmalar köpekbalıklarının da uyuduklarını işaret ediyordu. Son yapılan çalışma ise bu durumu ilk kez kanıtlamış oldu.

Köpekbalıklarının Uyudukları İlk Kez Kanıtlandı

Batı Avustralya Üniversitesi’nden bilim insanlarının yaptığı çalışmada, geceleri hareket eden köpekbalığı türü olan Cephaloscylium isabellum türün uyku belirtileri incelendi. 

Biology Latters’ta yayımlanan makalede, köpekbalıkların 24 saat takip edildiği ve dinlenme süresinde oksijen seviyesinin sürekli azaldığı ve 5 dakikalık bu dinlenme sürelerimin gerçekten de uyku hali olduğu görüldü. 

Daha önceleri köpekbalıklarının bu dinlenme halleri sırasında harekete geçmeleri için daha fazla sinyale maruz kaldıklarından dolayı uyku hallerinde oldukları düşünülüyordu fakat bu durum kanıtlanmamıştı.

Bilim insanları, köpekbalıklarının uyku halinde iken uyarıcılara karşı duyarlılığının azaldığını ve metabolizma hızının düştüğünü söylüyorlar. Gece uyku halinde iken köpekbalıklarının %38’inin gözlerini açık tuttuğu, gündüz ise  gözlerini kapatmakta eğilimli oldukları kaydedilmiş. 

Peki Nefes Almak için Hareket Etmek Zorunda Olan Köpekbalıkları Nasıl Uyuyorlar? 

1970’lerde yapılan bir çalışmada Squalus acanthias balıklarının yüzme hareket denetiminin beyinde değil omur ilikte olduğu ve bu yüzden yüzmek için bilinç kullanmadıkları görüldü. Yani köpekbalıkları uyurkende yüzebilirler. 

Yazan: Selim ÖZTEMEL

Kaynak*

YouTube Kanalımız

Selim Öztemel (Platin Yazar) hakkında 1399 makale
Çılgın Fizikçiler ve Bilim İnsanları kurucusu, yazarı, YouTube kanalı editörü.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*