Köpekler de Kıskanır mı?

Araştırmalar ile köpeklerin tıpkı 2-3 yaş çocukların deneyimlediği gibi mutluluk, üzüntü, kızgınlık, şaşırma ve korkma gibi temel duyguları hissettiği biliniyor. Fakat köpeklerin, çocuklarda ileri yaşlarda deneyimlediği gurur, suçluluk, kıskançlık ve utanç gibi komplike sosyal duyguları hissedip hissetmediği hala tartışılan bir konu. Kimi köpek sahipleri köpeklerinin kesin kıskançlık yaptığını söylese de bazı bilim insanları bu derece karmaşık bir davranışı sergileyemeyeğini düşünüyorlar.

Köpekler de Kıskanır mı?

Fakat Yeni Zelanda’daki Auckland Üniversitesi’nden bilim insanlarının yaptığı son çalışmada köpek sahiplerinin potansiyel bir rakip ile etkileşime geçtiğinde köpeklerin kıskançlık davranışı sergilediğini gösterdi.

18 köpek ile yapılan teste köpek sahiplerinin başka bir köpek ya da nesne ile etkileşime girdiğinde köpeklerin davranışı incelenmek istendi. Sabit değer olarak farklı bir köpek yerine gerçek bir köpekten modellenen bir köpek modeli kullanıldı. Karşılaştırma içinse tüylü bir örtüye sarılmış silindir kullanıldı.

Köpek sahipleri ‘‘sahte’’ köpeği sevdiğinde köpeklerin bağlı olduğu tasmayı silindiri sevdiğinden çok daha fazla çektiği görüldü. Bilim insanları da bunun nedeninin kıskançlık olduğu sonucuna vardılar.

Bu durum da köpeklerin sahiplerinin ilgisini başka potansiyel bir rakibin çalmasından korktuğu için kıskançlık gösterdiğini kanıtlıyor.

Yazan: Selim ÖZTEMEL

Kaynak*

Kaynak**

YouTube Kanalımız

Leave a reply

Please enter your comment!
Please enter your name here