Daha Fazlası

  Köpekler Kemikleri Neden Gömer?

  Köpekler Kemikleri Neden Gömer?

  Köpekler kemik çiğnemekten çok keyif alırlar ve sevdikleri kemikleri gömerler. Bu bizlere ilginç gelen davranışın yani köpeklerin değerlerli eşyalarını gömme sebebi nedir?

  Köpekler Kemikleri Neden Gömer?

  Köpek davranış uzmanlarına göre köpeklerin bu hareketlerinin sebebinin gömdükleri şeyleri sonraya saklama isteği olduğunu belirtiyorlar. Bir sonraki öğünde yemek bulup bulamayacağı ya da yemeğin ne zaman geleceğini bilmediğinden dolayı artıları saklama içgüdüsünde bulunduğunu ifade ediyorlar. 

  Bu davranışın kökeni köpeklerin atası olan kurtlar dahil olmak üzere bir çok memelide hatta kuşlarda bile görülen bir davranıştır. Kurtlar yiyeceklerini dağınık bölgelere gömerler. Buradaki amaç besini kardeşlerinden bile uzakta tutmaktır. İşte bu nedenle köpeklerde gömme eğilimi aslında “içindeki kurdun” davranışıdır. 

  Günümüzde bir çok köpeğin yiyeceğini başkalarından saklama ya da besin bulamama gibi derdi olmasa da bu içgüdülerine yenik düşüyorlar. Bazı köpekler gömdükleri kemiklerin yerini sürekli değiştirirken bazı köpekler ise hiç çıkarmıyor. Bunun sebebinin yerini unutmuş ya da bulamama gibi düşünseniz de harika koku avcısı köpekler için bu mümkün değil. Bekli bunun nedeni daha eğlenceli başka bir iş ile meşgul olmasıdır. 

  Yazan: Selim ÖZTEMEL

  Kaynak*

  YouTube Kanalımız

  Selim Öztemel (Platin Yazar)https://cilginfizikcilervbi.com
  Çılgın Fizikçiler ve Bilim İnsanları kurucusu, yazarı, YouTube kanalı editörü.

  Popüler Yazılar

  İlgili Yazılar

  Leave a reply

  Please enter your comment!
  Please enter your name here

  %d blogcu bunu beğendi: