Köpekler Oyuncak İsimlerini Kolayca Öğrenebiliyor

Bilindiği üzere köpekler belirli komutları kolayca öğrenebiliyor. Fakat cisimlerin isimlerini öğrenmek farklı bir beceri gerektiriyor ki köpeklerin çoğu bu konuda usta değil. Bu konu hakkında araştırma yapan Eötvös Lorand Üniversitesi’nden araştırmacılar, 2 yıl süre çalışmada Gaia (Brezilya), Max (Macaristan), Squall (ABD), Nalan (Hollanda), Whiskey (Norveç) ve Rico (İspanya) köpeklerini analiz ettiler. Tüm Border collie cinsi olan bu dahi köpeklerden bazları yüzden fazla oyuncağın ismini öğrenebildiği kanıtlandı. 

Köpekler Oyuncak İsimlerini Kolayca Öğrenebiliyor

Araştırmada köpek sahiplerinden ilk aşamada haftada 6, sonraki haftada 12 oyuncak ismini öğretmeleri istendi. Köpeklerin haftada 12 oyuncak ismini kolaylıkla öğrendikleri görüldü. Bu öğrenme hızı 18 aylık bebeğin kelimeleri öğrenme hızına eşit. 

Yayımlanan çalışmada köpeklerin 2 ay sonra bile isimleri hatırlayabildiği belirtiliyor. Border collie aslında çoban köpekleri olduklarında insan komutlarına oldukça duyarlı olsalar da, çok azı bir kısım oyuncak isimlerini öğrenebiliyor. 

İsim becerisi diğer cinslerde de görülüyor. Bunların başında Alman çoban köpekleri, pekinezler, mini Avustralya çoban köpekleri ve Yorkshire teriyerleri geliyor. 

Yazan: Selim ÖZTEMEL

Kaynak*

YouTube Kanalımız

Leave a reply

Please enter your comment!
Please enter your name here