Köpeklerin Burunları Neden Siyah

Köpeklerin Burunları Neden Siyah

Köpeklerin büyük çoğununluğunun burnu siyah olması ile birlikte, tüm köpeklerin burnu siyah değildir. Vizsala ve Weimaraner’ler gibi köpek cinslerinin burunları tüylerinin rengine uygun olarak kırmızı be gümüş rengindedir. Üstelik yavru köpeklerin hangi cinste olursa olsun burun rengi pembedir. Büyüdükçe rengi koyulaşır.

Köpeklerin burun renginin koyu olmasının bir nedeni güneş ışınlarına karşı koruma sağlanmaktır. Köpeğin vücudunun geride kalan kısımları tüylerle korunduğu için koruma altındadır. Fakat burun tümüyle güneşin yakıcı ışınlarına açık haldedir.

Pembe burunlu köpekler, tüysüz cinsler ve kulakları üzerindeki tüyleri ince olan cinsler açık havaya çıktıkları zaman güneşten korunmaları gerekir. Korunmadırları zaman aynı insanlarda olduğu gibi güneş yanıkları ve kanser riskine açıktırlar.

Ayrıca köpek yetiştiricileri, uzun zamandır pek çok köpek cinsinde siyah burnu tercih ediyorlar. Bu yalnızca estetik tercihten kaynaklansa da, bu özellik soylu köpek tanımında en önemli kıstaslardan biridir. Köpeklerdeki siyah burnun, insanların müdahalesi ile yönlendirilmiş evrimsel bir özellik olduğu düşünülüyor.

Siyah burun derisi, melanin ismi verilen deri boya maddesini içerir. Hammaddeyi üreten melanosit denilen hücreler, melanini deri hücrelerinin içine salgılar ve daha sonra güneş bunları daha da koyulaştırır. Deri hücrelerindeki melanin, hücrelerdeki DNA’ güneşten gelen morötesi radyasyonun yol açtığı mutasyonlardan korur. Bu yüzden köpeklerin burunları genellikle siyah renktedir.

Yazan: Selim ÖZTEMEL

Kaynak*

YouTube Kanalımız

Selim Öztemel (Platin Yazar) hakkında 1349 makale
Çılgın Fizikçiler ve Bilim İnsanları kurucusu, yazarı, YouTube kanalı editörü.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*