Korku Nedir?

Korku Nedir?

Duygular, tüm canlılarda olan ortak bir durum olmaktadır. Her canlı bunları ölene dek yaşar. Biz insanlar da duygulara sahip canlılarız. Kimimiz heyecan duyarken, kimimiz mutlu olur. Bazen üzülsek de bazen de endişe ve korku duyarız. Bugün de korku nedir, biz insanlar ve diğer tüm canlılardaki oluşturduğu psikoloji nelerdir bunlardan bahsedeceğiz.

Nedir?

Korku, günlük yaşamda oluşan bir belirsizlik karşısında tehdit algısı ile beraber gelişmektedir. Rahatsız edici ve olumsuz bir histir. Belirli ağrı veya herhangi bir başka tehdit edici unsur karşısında uyarıcı bir tepki olarak ortaya çıkmaktadır. Yaşamsal öneme sahip olan bir mekanizmadır. Baktığımızda bu duygu evrenseldir. Her kişi ve canlı bu duyguya sahiptir. Bilinçli veya bilinçsiz bir şekilde canlılar çeşitli korkulara kapılmaktadır. Genelde bir tehlike ile karşılaşınca kişi korkar ve o korku sonucunda kaçmaya karar verir. Fakat aşırı durumlarda korkan kişi kaçma yerine donup kalmakta ya da felç tepkisi vermektedir. Fakat korku duygusu herhangi bir belirli türde duygusal durum veya anlık bir dış tehdit oluşmadan meydana geldiği takdirde kişide anksiyete meydana gelmektedir.

Korkuların Sınıflandırılması

Korku duygusu tek bir duygu değildir. Kendi içinde de farklı gruplara ayrılmaktadır. Bundan dolayı korku durumu tıbbi açıdan üç büyük gruba ayrılmaktadır. Bu sınıflandırmada her bir korku kategorisini anlatmak ve hasta edici özelliğini vurgulamak için bozukluk kelimesi eklenmiştir.

1-) Genel Korku Bozukluğu

Korku belirtilerinin çoğu günlerde ya da birkaç hafta boyunca ortaya çıkması neticesinde genel korku bozukluğundan bahsedilir. Bu durumu teşhis eden doktorun temel aldığı önemli belirtiler arasında kaygı, titreme, kaslarda gerginlik hissetme, sakin olamama, terleme ve baş dönmesi yer almaktadır.

2-) Panik Bozukluğu

Her 75 kişiden birinin yaşadığı ciddi bir durumdur. Genellikle ilk gençlik zamanında ortaya çıkmaktadır. Kesin nedenleri belli olmamakla beraber, üniversite mezuniyeti, evlilik, ilk kez çocuk sahibi olma gibi büyük yaşam geçişleriyle ilgisi olduğu gözlenmektedir. Ayrıca ailede panik bozukluk sahibi birinin olması riski yükseltmektedir. Kalp atışında hızlanma, nefes almada güçlük, baş dönmesi, göz kararması, titreme, terleme vs. gibi belirtiler ortaya çıkmaktadır.

3-) Fobik Bozukluk

Fobik bozukluk, daima spesifik bir durum veya obje ile bağlantılı olan bir korku halidir. Objeye bağlı fobi; örneğin örümcek, yılan veya ateş gibi belli bir nesneye bağlı olarak ortaya çıkan bir korku halidir.

Sonuç olarak korku hayatımızın her anında ortaya çıkmaktadır. Bizleri biyolojik ya da psikolojik olarak etkilemeye devam edecektir. Kontrol edilemez ve seviyesi yükselirse çeşitli psikolojik rahatlık ile karşı karşıya bırakabilir. Hayatın akışında korku, kimi zaman bizleri uyaran ve tehlikeden koruyan bir yönüyle de var olmaya devam etmektedir. Varoluşunu ise içgüdüsel tepkiler, sosyal öğrenmeler ve zihinsel olarak sürdürmektedir.

Yazan: Ayça Nur DEMİR

Kaynak*

Kaynak**

Kaynak***

Kaynak****

YouTube Kanalımız

Çılgın Fizikçiler (SEO Manager) hakkında 663 makale
Çılgın Fizikçiler ve Bilim İnsanları ekibi ve dışarıdan destek veren gönüllülerin yazıları.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*