Korona Virüs Aşısında Türk İmzası

Korona Virüs Aşısında Türk İmzası

Tüm dünyayı etkisi altına alan ve bizim sosyal hayatımızı kısıtlayan korona virüs için umut verici gelişmeler oldu. Son günlerde İngiltere’nin ve dünyanın en prestijli üniversitelerinden olan Oxford Üniversitesi’nde ilaç şirketi Astra Zenaca ile yürüttüğü aşı çalışmalarında, bir deneğin rahatsızlanması sonucu aşı çalışmaları durduruldu.

Korona Virüs Aşısında Türk İmzası

Gözler bu sefer Almanya’ya çevrildi. Almanya aşı çalışmaların başında bulunan Profesör Doktor Uğur Şahin’in yürüttüğü aşı çalışmaların sona gelindiği vurgulandı. Profesör Doktor Uğur Şahin;

“Geliştirdiğimiz aşı mükemmele yakın, önümüzdeki ay onay alması yıl sonunda ise üretime başlanacağını” ifade ederek dünyaya umut verdi.

Profesör Doktor Uğur Şahin

Aşı çalışmalarında faaliyet gösteren bir diğer ülke olan Rusya ise ”Suputnik V” olarak isim veren ve dünyada bir ilke imza atan Rusya’dan da açıklama geç kalmadı. Rus yetkililerin geliştirdiği ikinci korona virüs aşısının ikinici fazın tamamladığını ve ve 100 kadar gönüllüye iki doz verip 23 günlük gözetim sürecinin tamamlandığını ve hastaların gayet iyi olduğunu duyurdu. Çok geçmeden ise tarih verildi. Rus halkına aşı çalışmalarının kasım – aralık ayında uygulanacağı söylendi.

Aşı çalışmaları sürerken bireysel olarak dikkat etmemiz gereken hijyen kuralları ve sosyal mesafenin önemine artık vurgulamamıza gerek olmadığını düşünüyorum. Çünkü bu süreci 7 aydır birlikte yaşıyoruz. Türkiyede ki günlük koronavirüs tablosunu günden güne artışının sebebi bu riskli durumun ciddiyetini farkına varmadan tatillerde, düğünlerde, eğlence merkezlerinde birde üstüne üstlük maske ve sosyal mesafeye dikkat etmeden geçirdiğimiz için. Artık lütfen bu durumu ciddiye alıp kurallara uyun. Çünkü hiçbir şey sizin ve sevdiklerinizin sağlınızdan daha önemli değil.

Yazan: Elif KIRMAN

Kaynak*

YouTube Kanalımız

İlginizi çekebilecek bir yazı daha: Dünyanın En Tehlikeli Adaları Listesindeki Riems Adasında Korona Test Çalışmaları

İlginizi çekebilecek bir yazı daha: Korona Virüs Hakkında Her Şey !

İlginizi çekebilecek bir yazı daha: Aşı Bulundu mu? (DÖS’den Son Dakika Açıklaması)

İlginizi çekebilecek bir yazı daha: Dünya Çapında En Az 70 Koronavirüs Aşısı Geliştiriliyor

İlginizi çekebilecek bir yazı daha: Sürü Bağışıklığı Nedir?

İlginizi çekebilecek video: KORONAVİRÜS HAKKINDA HER ŞEY !

Çılgın Fizikçiler (SEO Manager) hakkında 663 makale
Çılgın Fizikçiler ve Bilim İnsanları ekibi ve dışarıdan destek veren gönüllülerin yazıları.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*