Koronavirüs Antikorları Aylarca Dayanabiliyor

SARS-CoV-2 virüsünü etkisiz hale getiren bağışıklık sisteminin üretildiği nöralizan antikorlar üretildiği zamandan en az 9 ay dayanıyor. Fakat antikorlar her hastada belirli seviyede üretilmiyor. 

SARS-CoV-2 parçacıklarıyla enfekte olmuş bir hücre (mavi; yapay olarak renkli) Kredi: Science Photo Library
SARS-CoV-2 parçacıkları (kırmızı; yapay olarak renkli) ile enfekte olmuş bir hücre Kredi: Ulusal Sağlık / Bilim Fotoğraf Kütüphanesi Enstitüleri

Peking Union Medical College’den Chen Wang ve ekip arkadaşları Wuhanda rastgele seçilen dokuz bin beşyüz kişiden üç farklı zamanda kan örneği aldı. Birincisi 2020 Nisan ikincisi Haziran, üçüncüsü ise 2020 Ekim Aralık arasında. Kan örneklerinde SARS-CoV-2 virüsüne karşı oluşmuş antikorlar arandı.

SARS-CoV-2 parçacıkları (pembe; yapay olarak renkli) ile enfekte olmuş bir hücre. Kredi: Science Photo Library

Sonuçta popülasyonun %7’ini enfekte etiği görüldü. Bunların %80’inde bir belirti görülmediği gözlemlendi. Enfekte olanların da %40’ının nötralize antikoru oluştuğu ve tamamen korunduğu belirtildi. Araştırma ekibi Wuhanda riskin devam ettiği, sürü bağışıklığı için kitlesel aşılamanın yapılması gerektiği sonucuna vardılar. 

B.1.1.7 olarak adlandırılan SARS-CoV-2 varyantının partikülleri (sarı; yapay olarak renkli) ile enfekte olan ve virüsün diğer versiyonlarından daha kolay bulaşan bir hücre. – Koronavirüs Antikorları

Yazan: Selim ÖZTEMEL

Kaynak*

Kaynak**

YouTube Kanalımız

Leave a reply

Please enter your comment!
Please enter your name here