Koronavirüs Mutasyon mu Geçirdi? (Son Gelişmeler)

Koronavirüs Mutasyon mu Geçirdi? (Son Gelişmeler)

Aralık 2019’un sonlarına doğru Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkan ve kısa sürede küresel bir salgın başlatan ve tüm dünyayı sosyal hayatında alıkoyan Koronavirüs yeni haberler ile gündemi sarstı.

Koronavirüs Mutasyon mu Geçirdi? (Son Gelişmeler)

Milyonlarca kişi son dakika haberlerini takip ederken detaylar daha yeni netleşmeye başladı. Covid-19 ile ilgili ilk aşı faaliyetlerine başlanılan ülke olan İngiltere’den çarpıcı açıklamalar ve çeşitli kısıtlamalar geldi. İngiltere içlerinde Türkiye’nin de olduğu seyahatlere kısıtlama getirdi.

İngiltere Başkanı Boris Johnson; ”Koranavirüs mutasyona uğradı şimdi bulaş riski %70 daha fazla” dedi. Bunun ardından İngiltere Sağlık Bakanı Matt Hancock; ”Covid-19 da kontrolü kaybettik orijinal planımız dahilinde virüsün mutasyona uğrayacağına dair bir bilgimiz yoktu. bu kadar hızlı yayılacağını tahmin etmiyorduk.” açıklamasının ardından epey bir gündem yarattı.

Mutasyona uğramış bu yeni türe dahil detaylı ilk çalışma 11 Aralık’ta tamamlandı. Türün ilk örneği eylül ayında görülmüş. Covid-19 mutasyonu başak proteinin de görülmüş ve hızla hareket eden baskın tür haline geldiği vurgulandı. Mutasyon virüsün hücrelerin içine girmesine yol açan başak proteinin de meydana gelmesi ve aşının hedeflediği başak proteinin de bulunması epey bir panik oluşturdu. Şu an ise kesin bir bilgi bulunmuyor fakat mutasyonun aşı faaliyetlerini aksatacağı düşünülmüyor.

Bu yeni türün Hollanda, Danimarka ve Avusturalyaya sıçraması ile Hollanda Hükümeti 1 Ocak 2021 yılına kadar seyahatleri durdurdu. Bir nebze de olsa içleri rahatlatan açıklama Profesör Doktor İsmail Balık dan geldi. Balık; Covid-19 yıl içinde birçok kez mutasyona uğradı. Yapılacak olan bilimsel incelemeler ile netlik kazanabileceğini duyurdu.

Şu an için daha elimizde net veriler olmadığı için kesin kararlar veremiyoruz fakat ilerleyen zamanlarda bilimsel çalışmalar ile daha net bilgiler elde ettiğimizde çeşitli yeni kararlar ve düzenlemeler olacağı düşünülüyor.

Yazan: Elif KIRMAN

Kaynak*

YouTube Kanalımız

Çılgın Fizikçiler (SEO Manager) hakkında 663 makale
Çılgın Fizikçiler ve Bilim İnsanları ekibi ve dışarıdan destek veren gönüllülerin yazıları.

1 yorum

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*