Kozmik Hız Sınırı Nedir ve Neden Var?

Evrende de, hayattaki gibi bir trafik polis var ve bu polis istediğimiz hızda gitmemize izin vermiyor. Öyleki ışığa yetişmemiz bile mümkün değil. Ancak kütlesiz parçacıklar ışık hızında ilerleyebiliyor. Hiç bir şeyin ışık hızını geçmesine izin vermeyen bu fenomenin ismi evrensel kozmik hız sınırıdır. 

Zaman nedir sorusuna verilen en güzel cevaplardan bir de şu sözdür.

Zaman, her şeyin aynı anda olmamasını önleyen doğaya özgü olaydır.” Fakat fiziği biraz daha derinden incelediğimiz zaman aslında her şeyin aynı anda olmasını önleyen olayın zaman değil kozmik hız sınırı olduğunu görürüz. 

Özel Görelilik ve Hız Sınırı

Einstein özel görelilik ile bu hız sınırının matematiksel tanımını bizlere yaptı. Bir cisim ışık hızına çıkaya yaklaştıkça onu ivmelendirecek enerji gittikçe artar ve sonunda sonsuz bir enerjiye yakınsar. Bu yüzden bu hız yani ışık hızı yalnız kütlesizlere serbesttir. 

Peki Bu Hız Sınırı Neden Var?

Kozmik hız sınırının yani ışık hızınının varlığı evrende gelişen olayların evrene yayılabilmesinde bir fren sağlamasıdır. Aksi taktirde bir olayın gerçekleşmesinden önce onun etkileri yaşanacaktır. Claudia de Rham bu durum için söyle demiştir: 

Işıktan daha hızlı gidebilirseniz, nedensellikle ilgili bir çok sorun ile karşılaşırsınız.”

Eğer kozmik hız sınırı olmasaydı yani olaylar anlık hızlar ile gerçekleşseydi, evrende geçmiş, şimdi ve gelecek aynı anda ve karma karışık bir biçimde gerçekleşirdi. 

Bu yüzden evreni anlamamız ve anlamlandırabilmemiz için iyi ki ışık hızı var.

Yazan: Selim ÖZTEMEL

Kaynak*

YouTube Kanalımız

1 Comment

Leave a reply

Please enter your comment!
Please enter your name here