Kriyonik Dondurma Tekniğiyle Ölüleri Diriltmek

Kriyonik Dondurma Tekniğiyle Ölüleri Diriltmek

Günümüzde insan kök hücreleri, spermleri, yumurtaları, embriyoları kriyonik donduruluyor ve yıllarca saklanıyor. Sonra da hiçbir bozulma olmadan kullanılabiliyor.

5 yıl önce dondurduğu spermleri sayesinde baba oldu!”

4 yıl önce dondurulan kök hücreleri yardımına koştu!”

Bu gibi başlıkları artık oldukça sık gördüğümüzün farkında mısınız?

Kriyonik dondurma işlemleri tıbbın ve bilimin rutini haline geldi. Bilim insanları dondurulan hücrelerin hatta organların işlevlerinin geri getirilebileceğini gördü ve kanıtladı. Bu noktada akıllara şu soru geliyor olmalı; “Peki ya ölü bedenleri dondurursak gelecekte canlandırmayı başarabilir miyiz?”

Biraz ütopik ve bilimkurgu filmlerinden çıkma gibi algılanıyor olabilir ancak gerçeklik payı var.

Kriyonik Dondurma Tekniğiyle Ölüleri Diriltmek

Dondurma İşlemi Nasıl Gerçekleştirilir?

Ölümden sonraki birkaç dakika içerisinde beynin oksijen almaya devam etmesi gerekmektedir. Bu sebeple ölümden hemen sonra ceset mekanik bir kalp-akciğer vantilatörüne bağlanır.

Kriyoni tesisine nakledilmeden önce cesedi soğuk tutmak önemlidir. Buz içerisine konan cesede kanın pıhtılaşmasını önlemek için kan sulandırıcı heparin enjekte edilir.

İnsan vücudunu kriyonik olarak korumak için vücuttaki su çıkarılarak yerine antifriz gibi çalışan kimyasal bir kriyoprotektan madde konur. Bu madde vücut dondurulurken ciddi sorunlara yol açabilecek buz kristallerinin oluşmasını önler.

Vücut bu kriyoprotektan maddeyle doldurulduktan sonra -196 derece sıcaklıktaki sıvı azot tankına yerleştirilir.

Kriyoni Ölümsüzlüğe Açılan Kapı Olabilir mi?

Michigan’daki Kriyonik Enstitüsü başkanı Dennis Kowalski; “Buralarda donmak başınıza gelebilecek en kötü ikinci şey olarak bilinir.” diyor. Sözlerini “Hayata geri döneceğinizin garantisi yoktur, ama gömülür ya da yakılırsanız bunu asla öğrenemeyeceğiniz kesindir.” cümleleriyle tamamlıyor.

Bilim yumurta ve sperm gibi basit hücreleri başarıyla dondurup işlevleri bozulmadan kullanmayı başardı. Ancak söz konusu insan vücudu gibi karmaşık bir yapı olduğunda dondurulan cesetleri nasıl hayata geri döndüreceğimiz bilinmiyor.

Şimdiye kadar bu aşamaya gelemedik ama oldukça yaklaştık. Bilim insanları 2002-2003 yıllarında küçük bir tavşanın kriyonik dondurulmuş beyninin işlevlerini geri getirdi. Bu büyük bir adım!

İlk Kriyonik İnsan

Kanserden ölen 73 yaşındaki psikolog Dr. James Bedford kriyonik olarak dondurulan ilk kişidir. 1967’de kriyojenik depolama tankına giren bedeni, Amerikan peruk yapımcısı ve kriyoniyle uğraşan Edward Hope tarafından tasarlanan bir kapsülde halen saklanmakta.

Şimdiye Kadar Yaklaşık 500 Ceset Donduruldu

Veriler ABD ve Rusya’da bulunan merkezlerde yaklaşık 500 dondurulmuş ceset bulunduğunu gösteriyor. Üstelik, öldüğünde bedeninin dondurulmasını isteyen kişi sayısı her geçen gün artıyor. Bu sebeple Oregon, Avustralya ve Avrupa’da yeni merkezler açılması planlanıyor.

Yazan: Gül Zeynep SİNAN

Kaynak*

Kaynak**

YouTube Kanalımız

Çılgın Fizikçiler (SEO Manager) hakkında 663 makale
Çılgın Fizikçiler ve Bilim İnsanları ekibi ve dışarıdan destek veren gönüllülerin yazıları.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*