Kronik Mutsuzluk Nedir?

İflah Olmaz Mutsuzlar mıyız?

Kronik Mutsuzluk Nedir?

Mutsuz olmak, kimileri için, zor geçen bir günün ardından yolunda gitmeyen işler yüzünden yaşama sevincini kaybetmek, istenen hedefe ulaşamamak ya da kapalı bir havada ruhumuzun sıkılması olarak tanımlansada  bazılarımız için mutsuzluk bir seçim hatta bir alışkanlık. Mutlu anlarda bile araya mutsuz edecek şeyler sıkıştırmak bunlar yoksa bile sebepsiz yere mutsuz olmak kronik bir mutsuz olduğumuzun göstergesi.

 

Kronik mutsuzluğun sebepleri arasında güvensiz ilişkiler, bol çatışmalı aile yapısı, mutluluğu kaygıyla özdeşleştirmek, düşük özgüven, geçmişte kalan ve sadece pişmanlık hissettiren olaylar, kişinin yardıma kapalı olması ve peş peşe yaşanmış kayıplar sayılabilir. Bu tür olayları küçük yaşlardan beri tecrübe eden insanlar hayata karşı negatif bir bakış açısı geliştirirler. Yaşadıkları her olaydan, onları mutlu bile etse illaki olumsuz bir taraf bulurlar ve bundan etkilenirler. Zamanla bu bir alışkanlık haline gelir ve artık başlarından mutlu bir olayda geçse ya buna teslim olmaya korkarlar ya da alışkanlıklarından ötürü yine mutsuz olurlar. 

Mutlu insanlar, yaşamın kendi içinde zorlukları olabileceğini ve bunlardan biriyle karşılaştıklarında sorunların üstesinden gelerek yine mutlu olabileceklerini bilirler. Ancak kronik mutsuzlar herhangi bir olumsuzlukta kendileri hariç herkesi, onları mutsuz etmekle suçlarlar ve kendilerini kurban olarak görürler. Mücadele etmek yerine oturup sızlanan, korkak insanlar, kronik mutsuzlardır. 

Kronik mutsuzlar ileriki zamanlarda bunu kronik depresyona çevirebilirler. Aşırı öfke ve çevrelerine yaydıkları negatif enerji yüzünden ne severler ne de sevilmeyi bilirler. Sorumluluk almaktan kaçarlar ve bencildirler. Olumsuzluklar onlara göre hayatın gerçeğidir ve bu gerçeklere odaklanmayan pozitif insanları küçük görürler. Her şey için baştan mutsuz olmayı tercih ederler çünkü sonrasında hayal kırıklığı yaşamak istemezler. 

Peki Sürekli Mutlu Olmak Mümkün mü? 

Elbette değil. Mesele ortalıkta Polyana gibi gezmek değil mesele bizi mutsuz eden her şeyle mücadele edecek güce sahip olmak ve doğru anda doğru duyguyu hissedebilmek. Mutsuz anlarımız olmazsa hayatta neyin güzel neyin kötü olduğunu anlamak imkansızlaşırdı.  

Napsak Peki? 

Kurban psikolojisinden çıkarak hayatın sadece bizim için zor olmadığının farkına varmak, zaten çoğu yönden yanlışları olan sosyal hayatın ve dünya halkının yarattığı olumsuzluklara odaklanmak yerine güzeli görmek, gelişmek ve bunun için kendimize hedefler koymak, sorunları görmezden gelip onları daha da büyütmek yerine yüzleşmek ve en önemlisi mutluluğu elimizde olmayan gelecek şeylere bağlamamak- ki bunu yaparsak daha çok bekleriz 😊- kronik mutsuzluktan sıyrılmanın yolları arasında sayılabilir. 

Özetle, hayatımızın tercihlerimizden ibaret olduğunun farkına varalım. Mutsuzluk zorunlu bir ruh hali olabilir fakat bundan sıyrılmak yine bizim elimizde. Uzak hedeflere mutluluğu yerleştirmek yerine küçük amaçlar edinip bunlara ulaşmak mutlu olmanın ne demek olduğunu bize hatırlatabilir. İmkansızın peşinden çok koştuk ve çok yorulduk, artık durup dinlenme ve elimizde bizi mutlu eden ne var anlama vakti. 

“Deniyorum ama olmuyor, yapamıyorum’’ diyen insan sayısı çok ama hayat vazgeçmeyenlerin hizmetkarı değil mi zaten ….  

O zaman dans.

Yazan: Şafak YASUN

Kaynak*

YouTube Kanalımız

Leave a reply

Please enter your comment!
Please enter your name here