Kuru Hayvan Maması, Yaş Hayvan Mamasından Daha Çevre Dostu

Köpekleri ve kedileri yaş mama yerine kuru mamayla beslemenin çevre üzerinde daha az etkisi olabilir. EDUARDO GONZALEZ DİAZ / EYEEM/GETTY IMAGES

Kuru Evcil Hayvan Maması, Yaş Evcil Hayvan Mamasından Daha Çevre Dostu Olabilir

Evcil hayvan sahiplerinin mamaya ulaşmak için yeni bir nedenleri olabilir.

Köpekleri ve kedileri yaş mama yerine kuru mamayla beslemenin çevre üzerinde daha az etkisi olabilir. EDUARDO GONZALEZ DİAZ / EYEEM/GETTY IMAGES – Kuru Evcil Hayvan Maması, Yaş Evcil Hayvan Mamasından Daha Çevre Dostu Olabilir

Brezilya’daki São Paulo Üniversitesi’nden veteriner beslenme uzmanı Vivian Pedrinelli ve meslektaşlarının bildirdiğine göre, kuru kedi ve köpek maması çevre için yaş mamadan daha iyi olma eğilimindedir. 900’den fazla evcil hayvan diyetine ilişkin analizleri, ıslak yemekteki kalorilerin yaklaşık yüzde 90’ının hayvansal kaynaklardan geldiğini gösteriyor. Bu, kuru mamadaki hayvansal bileşenlerden gelen kalori payının kabaca iki katıdır.

Ekip, çeşitli çevresel önlemlerde farklı evcil hayvan yemi bileşenlerinin maliyetini hesaba kattı. Scientific Reports’ta 17 Kasım’da açıklanan bulgular, ıslak gıda üretiminin kuru gıdaya göre daha fazla toprak ve su kullandığını ve daha fazla sera gazı saldığını gösteriyor.

Bilim insanları, et ağırlıklı insan diyetlerinin sera gazı emisyonlarını artırdığını zaten biliyorlardı. Ancak Edinburgh Üniversitesi’nde çalışmaya dahil olmayan bir ekonomist olan Peter Alexander, çevresel sürdürülebilirlik söz konusu olduğunda, “evcil hayvan mamasını göz ardı etmemeliyiz” diyor.

Alexander, çeşitli evcil hayvan mamalarının çevreyi ne kadar etkilediğinin net olmadığını söylüyor. Ticari kedi ve köpek mama ücretleri tipik olarak birinci sınıf et kesimlerinden yapılmaz. Bunun yerine, içerik listeleri genellikle hayvansal yan ürünleri içerir insanların zaten yemesi muhtemel olmayan kıkırdak ve bitler.

Çalışmaya dahil olmayan Los Angeles California Üniversitesi’nden çevre bilimcisi Gregory Okin, bu artıkların karbon maliyetinin nasıl hesaplanacağının devam eden bir tartışma olduğunu söylüyor.

Bazıları, halihazırda insan tüketimi için yetiştirilmiş hayvanlardan geldikleri için, evcil hayvan mamalarındaki yan ürünlerin esasen ücretsiz olduğunu iddia ediyor. Diğerleri, herhangi bir kalorinin enerji gerektirdiğini ve bu nedenle çevresel bir maliyeti olduğunu belirtiyor. Ayrıca, evcil hayvan mamalarındaki hayvansal içerikler sadece atık olmayabilir. Az miktarda insan tarafından yenilebilir et içeriyorlarsa, bu büyük bir etki yaratabilir.

Okin, nemli lokmalar ile çıtır çıtır yemekler arasında çevresel bir fark olduğunu bilmenin, çevreye duyarlı evcil hayvan sahipleri için yararlı olabileceğini söylüyor. Bu bilgilerin markette el altında olması “insanlar karar verirken çok önemlidir” diye ekliyor. “Dikkatini çekmek isteyen tüketiciler var.”

Yazan: İlknur YEŞİLYURT

Alıntılar

Pedrinelli ve ark. Köpekler ve kediler için diyetlerin çevresel etkisi. Bilimsel Raporlar. 17 Kasım 2022’de çevrimiçi yayınlandı. Doi: 10.1038/s41598-022-22631-0.

YouTube Kanalımız

İlknur Yeşilyurt hakkında 142 makale
Biyoteknolog ve Moleküler biyolog. Astronomi, yeşil enerji, genetik, nanoteknoloji, biyosensörler ve biyoçözünürlük/biyouyumluluk konularına meraklı. Bilim ve kitap tutkunu.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*