Kuşların Kan Dolaşımı Isıtma İşlevi Görüyor

İsveç’teki Lund Üniversitesi bilim insanları, kış aylarında kuşların kan dolaşımının daha sıcak olduğunu ve böylelikle ısıtma işlevi gördüğünü keşfettiler. 

The FASEB Journal’da yayınlanan makalede, işin sırrının hücrelerin enerji fabrikası olan mitokondrilerde olduğu belirtiliyor. Kuşların, memelilerin aksine kan hücrelerinde mitokondri bulunuyor. Bu da kışın soğuk havalarda kanın merkezi bir ısıtma sistemi grevi görmesini sağlıyor. Havalar soğumaya başladığında mitokondrileri eneri üretimi yerine daha fazla enerji üretmeye öncelik veriyor.

Kuşların Kan Dolaşımı Isıtma İşlevi Görüyor

Daha önceleri kuşların büyük göğüs kasları ve tüylerini kabartarak soğuk havalardan korunduğu düşünülüyordu. Araştırmayı yürüten bilim insanları, kuşlardan kan örnekleri  alarak kan hücrelerini izole ettiler. Mitokondrinin ne kadar enerji ürettiğini oksijen tüketiminden bakarak modellerdiler. Bu enerji tüketiminde ne kadar ısı üretimi yaptığına ve her örnekteki mitokondri miktarına da bakıldı.

Araştırma sonucuna göre kış aylarında daha çok mitokondri bulunduğu ve ısı üretmek için daha çok çalıştığı görüldü. 

Araştırmayı yürüten bilim insanları şimdi ise ısı için daha çok çalışan mitokondrilerin sadece hava sıcaklığına bağlı olup olmadığını incelemek istiyorlar. Kış aylarında değişen beslenme şekli gibi faktörlerin etkisi inceleyecekler. 

Yazan: Selim ÖZTEMEL

Kaynak*

YouTube Kanalımız

Leave a reply

Please enter your comment!
Please enter your name here