Kuzey Atlantik Neden Isı Rekorları Kırıyor?

Kuzey Atlantik'in geniş alanları, yılın bu zamanı için normal sıcaklığın (turuncu ve kırmızı) oldukça üzerindedir; bu, yaklaşan kasırga mevsimini etkileyebilecek bir eğilimdir. NOAA - Kuzey Atlantik Neden Isı Rekorları Kırıyor?

Kuzey Atlantik Neden Isı Rekorları Kırıyor?

Bazı noktalar yılın bu zamanı için normalin yaklaşık 4 santigrat derece üzerinde.

Kuzey Atlantik’in geniş alanları, yılın bu zamanı için normal sıcaklığın (turuncu ve kırmızı) oldukça üzerindedir; bu, yaklaşan kasırga mevsimini etkileyebilecek bir eğilimdir. NOAA – Kuzey Atlantik Neden Isı Rekorları Kırıyor?

Geçtiğimiz birkaç hafta içinde, Kuzey Atlantik Okyanusu’nun bazı bölgelerinde deniz yüzeyi sıcaklıkları rekor seviyelere ulaştı.

Anormal ısınma, Afrika’nın kuzeybatı kıyılarından batıya doğru Atlantik boyunca yolun neredeyse üçte birine uzanan geniş bir şeritte meydana geliyor. Coral Gables, Fla’daki Miami Üniversitesi’nde meteoroloji uzmanı olan Brian McNoldy, uydu verileri, bölgedeki bazı yüzey sularının yılın bu zamanı için normalin neredeyse 4 santigrat derece (yaklaşık 7 Fahrenheit) üzerinde olduğunu ortaya koyuyor.

“Mart ayından beri rekor kıran bir sıcaklık var, ama şimdi daha da fazla” diyor.

Örneğin, 10 Haziran’da, Atlantik’in ekvatordan 60 derece kuzeye uzanan kısmı güney Norveç, güney Grönland ve Kanada’nın Hudson Körfezi’nin orta kısımlarına kadar ortalama deniz yüzeyi sıcaklığı 22,7 ° C idi (yaklaşık 73° F). McNoldy, bunun 1991’den 2020’ye kadar kaydedilen ortalamadan yaklaşık 1 derece daha yüksek olduğunu belirtiyor. Aynı tarih için bir önceki rekor olan 22,1°C, 2010 yılında kaydedilmişti.

Sıcak Atlantik

2023’te Kuzey Atlantik’te (kırmızı) deniz yüzeyi sıcaklıkları mart ayından bu yana günlük rekorlar kırıyor. Bu çizimde, 1982–2022 günlük ortalama sıcaklıkları, bu yılın ve 1982’den 2022’ye (gri) kadar olan sıcaklıklardan çıkarılmıştır.

Bilim insanları, bu yılki normalden daha sıcak suların doğu Atlantik’te oluşan ve sonunda kasırgalara yol açan fırtınaları güçlendirmeye yardımcı olabileceğini söylüyor.

Olağandışı ısınmaya neyin sebep olduğu net değil. Ancak burada, oyunda olabilecek çeşitli faktörlerin bir özeti bulunmaktadır.

Sahra Tozu Kıtlığı

Nadiren, Sahra’dan gelen geniş çöl tozları okyanus boyunca dalgalanır. Bu adalara yakınlığı nedeniyle “Azor Yüksekliği” olarak adlandırılan yarı kalıcı bir yüksek basınç sistemi tarafından karıştırılan rüzgarlarla taşınırlar.

Ancak son zamanlarda, Azorlar’ın yüksekliği zayıfladı ve güneybatıya Afrika’dan uzaklaştı. Pennsylvania Üniversitesi’nden iklim bilimcisi Michael Mann, Sahra tozunu tipik olarak alıp Kuzey Atlantik üzerinden batıya doğru taşıyan rüzgarların daha sakin ve büyük ölçüde tozsuz olduğunu söylüyor.

Sonuç olarak, normalde toz tarafından uzaya geri saçılan güneş radyasyonu okyanus yüzeyine ulaşarak karanlık suları ısıtıyor.

Alize rüzgarları kuvvetlenirse ve kuvvetlenirse, Afrika’dan gelen artan toz bölgenin bir nebze soğumasına yardımcı olabilir.

Azalan hava kirliliği

2020’de, sülfat açısından zengin egzoz dumanları yayan uzun mesafeli konteyner gemileri için yeni emisyon kuralları uygulanmaya başlandı. Daha az kirliliğin daha fazla ısınmaya yol açabileceğine dair bazı spekülasyonlar var. Güneş ışığını uzaya geri saçan daha az tüyle, deniz yüzeyine daha fazla radyasyon ulaşır.

Ancak bazı araştırmalar, gemi dumanlarının soğutma etkisinin başlangıçta çok düşük olabileceğini öne sürüyor: Egzoz dumanlarının kısa bir ömrü olmakla kalmıyor, kirleticiler doğal bulutların daha hızlı buharlaşmasına ve dolayısıyla soğumaya değil ısınmaya neden olabiliyor.

Küresel Isınma Eğilimleri

Bu yıl, ayırt edici özelliği Güney Amerika’nın batısındaki ekvator boyunca deniz yüzeyi sıcaklıklarının normalden daha yüksek olması olan bir iklim fenomeni olan El Niño’nun geri dönüşünü işaret ediyor. Ulusal Okyanus ve Atmosfer İdaresi’nin İklim Tahmin Merkezi’ndeki bilim insanlarına göre, kışın El Niño’nun güçlü veya ılımlı olma ihtimali 5’te 4’ten fazla.

Her El Niño’nun kendi kişiliği vardır. Ancak genel olarak, El Niño dünya çapında hem karada hem de denizde ortalama yüzey sıcaklıklarını yükseltiyor, diyor Mann. İnsan kaynaklı iklim değişikliğinin de aynı şeyi yaptığını belirtiyor.

Ancak, mevcut koşulların gelecek tahminleri nasıl etkileyebileceği konusunda hala çok fazla belirsizlik var.

Kuzey Atlantik’in alışılmadık derecede ılık suları, daha sonra tropikal çöküntülere ve ardından kasırgalara dönüşen fırtına sistemlerini güçlendirme eğiliminde olabilir. Ancak şu anda ekvatoral Pasifik’te gelişen El Niño, üst atmosferde yeni oluşan kasırgaların tepelerini kesebilen rüzgarları güçlendirerek oluşumlarını engelleyebilir. Bilim insanlarına göre, bu yılki kasırga sezonunun ne kadar aktif olacağı, bu güçlerden hangisinin galip geleceğine bağlı.

Yazan: İlknur YEŞİLYURT

Kaynaklar

Fizzled 2014 El Niño fired up ongoing monster El Niño, Sciencenews, 11.09.2015

Dust, the Thermostat, Sciencenews, 25.09.2001

Ship exhaust studies overestimate cooling from pollution-altered clouds, Sciencenews, 01.02.2021

Why the 2023 Atlantic hurricane season is especially hard to predict, Sciencenews, 26.05.2023

YouTube Kanalımız

İlknur Yeşilyurt hakkında 153 makale
Biyoteknolog ve Moleküler biyolog. Astronomi, yeşil enerji, genetik, nanoteknoloji, biyosensörler ve biyoçözünürlük/biyouyumluluk konularına meraklı. Bilim ve kitap tutkunu.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*