Daha Fazlası

  Kuzey Işıkları Nedir? Nasıl Oluşur?

  Kuzey Işıkları Nedir? Nasıl Oluşur?

  Hayalleri andıran görüntüsüyle Dünya’nın birçok yerinden turistleri kendine çekmeyi başaran Kuzey Işıkları, tanık olabileceğiniz en garip doğa olaylarından biridir.

  İskandinav ülkelerinin belirli yerlerinden yılda iki farklı dönemde izlenebilen bu büyüleyici manzara aslında Güneş’in bir oyunu!

  Kuzey Işıkları Nedir?

  Kutup bölgelerinde gökyüzünde gözlemlenebilen, Güneş’te meydana gelen patlamalarla saçılan yüklü parçacıkların Dünya’nın manyetik alanıyla etkileşime girmesi sonucu ortaya çıkan ışık saçılmalarıdır.

  Kuzey kutbunda gerçekleştiğinde Aurora Borealis (kuzey ışıkları), Güney kutbunda gerçekleştiğinde ise Aurora Australis (güney kutup ışıkları) olarak adlandırılır.

  Bu yazımızda Kuzey Işıklarına (Aurora Borealis) değineceğiz.

  Kuzey Işıkları Nasıl Oluşur?

  Güneş’te durmaksızın patlamalar gerçekleşmektedir. Bu patlamalar sayesinde ayrılan elektronlar ve protonlar yani iyonlar uzayda hızla ilerler.

  Gezegenimize yaklaştıklarında ise Dünya’nın manyetik alanının etkisine kapılırlar.

  Bu şekilde kutuplara doğru ilerleyen parçacıklar ile atmosferik gazlar arasında çarpışmalar gerçekleşir. Çarpışmalar sonucu kutup bölgesi çevresinde büyük daireler şeklinde, aurora formunda enerji salınımı olur.

  Güneş’ten ayrılan iyonların saniyede 400-750 km hızla uzayda ilerlemesi güneş rüzgarları olarak da bilinmektedir.

  Yani bize bu görsel şöleni güneş rüzgarları sunuyor diyebiliriz.

  Kuzey Işıkları Nerelerde Görülür?

  Yolunuz İskandinavya’ya mı düştü? Çok şanslısınız. Yoksa işlerin yoğunluğundan bunalıp tatile çıkmaya mı karar verdiniz? Ama belki de sadece bu sıra dışı görüntüye bakıp kendinizi farklı bir Dünya’daymış gibi hissetmek istemişsinizdir.

  Nedeni fark etmez, şimdi hazır olun çünkü size Kuzey Işıklarını tam olarak görebileceğiniz adresleri sıralayacağım.

  Bu eşsiz deneyime sahip olabileceğiniz en iyi yerler:

  Finlandiya: Kakslauttanen

  Lapland’ın Finlandiya sınırlarında kalan bölgesi Kakslauttanen’de Kuzey Işıklarını size özel hazırlanmış iglo evlerden izleyebilirsiniz. Üstelik Fin kültürünün vazgeçilmez parçası sauna ve ortamı ısıtan odun ateşi eşliğinde. Canınız sıkılırsa üzülmeyin, ren geyiği safarisine katılıp farklı yerlerden bu manzarayı izleme ayrıcalığına sahip olabilirsiniz.

  Norveç: Svalbard

  Norveç’e bağlı bu adada kuzey ışıklarını görmek istiyorsanız ne kadar yükseğe çıkarsanız o kadar iyi!! Planınıza Norveç gemi turlarını da eklemeyi unutmayın.

  İsveç: Jukkasjärvi

  Kuzey Işıkları’nı izlemek için İsveç’i seçtiyseniz gece turlarına katılmanızı ve İsveç’in bol yıldızlı gökyüzünü uzun uzun seyretmenizi öneririm.

  İzlanda: Reykjavik

  Burası bütçesi daha kısıtlı olanlar için güzel bir seçenek.

  Kanada’nın Kuzey Kesimleri

  İskoçya – Birleşik Krallık

  Alaska

  Kuzey Işıkları Ne Zaman Gözlemlenebilir?

  23 Eylül-21 Mart ekinoksları arasında kalan tarihler, kuzey ışıklarının en sık görüldüğü zaman aralığıdır. Açık ve bulutsuz bir hava manzaranın tam olarak görülebilmesi için oldukça önemli bir kriterdir.

  Aurora Sadece Dünya’da Görülmüyor!

  Jüpiter ve Satürn, Dünya’ya göre çok daha kuvvetli manyetik alana sahip iki gezegen. Hubble Uzay Teleskopu aracılığı ile bu gezegenlerde de net bir şekilde aurora gözlemlendi.  Ayrıca Uranüs ve Neptün’de görülen auroralar da var.

  Yazan: Gül Zeynep Sinan

  Kaynak*

  YouTube Kanalımız

  Gül Zeynep Sinan
  Elektrik Elektronik Mühendisliği öğrencisi. Robotik, otomasyon ve astrofiziğe meraklı. Bilim ve sanat tutkunu.

  Popüler Yazılar

  İlgili Yazılar

  Leave a reply

  Please enter your comment!
  Please enter your name here

  %d blogcu bunu beğendi: