Kuzey Yarımkürede Kuraklık Artıyor

Kuzey Yarımkürede kuraklık riski artan sıcaklar ile her gün artıyor. Özellikle Akdeniz ve subtropikal bölgelerde yaz aylarında yaşanan kuraklık artık daha sık görülmeye başlanılacak. Küresel karbondioksit emisyonunun gelişimine göre bu bölgelerde en kötü olasılıklara göre her yıl orya ya da şiddetli kuraklık yaşanabilir. 

Alfred Wegener Enstitüsü’nün bilim insanlarının “npj Climate and Atmospheric Science” dergisinde yayımladığı makeleye göre önümüzde sel sıcaklık, yağış ve buharlaşma olmak üzere 3 farklı senaryo bulunuyor. Bu senaryolara göre 21. yüz yıl sonuna kadar devam edecek sera gazı emisyonlarınıyla 1,8 derece, 2,7 derece ve 4,4 derecelik sıcaklık artışının etkileri tespit edildi. Kötü senaryoya göre Kuzey Yarımküre’nin orta enlemlerinde 3 ila 5 derecelik bir sıcaklık arıtışı bekleniyor. En fazla etkilenecek yer Akdeniz bölgesi. 

Araştırmayı yapan bilim insanları Orta Avrupa için yaşanabilecek kuraklık için şimdilik yeterli verilerin olmadığını söylüyorlar. Fakat yinede karbondioksit emisyonuna göre bu riskin olduğunu ekliyorlar. 

Bilim insanları karbondioksit ile mücadelenin acilen başlaması gerektiğini aksi taktirde kuraklık riskinin tahmin edilenden daha yakın olduğunu vurguluyorlar. 

Yazan: Selim ÖZTEMEL

Kaynak*

YouTube Kanalımız

Leave a reply

Please enter your comment!
Please enter your name here