Laboratuvarda Büyüyen İnsan Böbrekleri

Laboratuvarda Büyüyen İnsan Böbrekleri

Laboratuvarda Büyüyen İnsan Böbrekleri – Bilim İnsanları Önemli Bir Buluş Yaptı

Avrupa’daki birçok laboratuvar, gelecekte ihtiyaç duyanlar için nakil olarak kullanılabilecekleri umuduyla, hastalık modellemesi için kullanılmak üzere mini böbrekler yetiştiriyor. 

Laboratuvarda Büyüyen İnsan Böbrekleri

Avrupa’da, kronik böbrek hastalığı (KBH) yaklaşık on vatandaştan birini etkiler. Kalp krizi ve felç riskini artırır ve bazı durumlarda diyaliz veya transplantasyon gerektiren böbrek yetmezliğine ilerleyebilir.

Araştırmacılar, böbrek yetmezliği oranının diyabet ve hipertansiyon gibi tipik risk faktörleri daha yaygın hale geldikçe, bu endişe verici derecede yüksek sayının daha da artması bekleniyor.

Almanya’nın Aachen kentindeki üniversite hastanesindeki Kramann Laboratuvarı’nda bir bilim insanı olan Jitske Jansen, laboratuvarda yetiştirilen mini böbreklerin oluşturulması üzerinde çalışıyor. Amaç, bu mini böbreklerin hastalık modellemesi için kullanılabilmesi ve dünya çapında bir tür böbrek hasarı ile yaşayan yaklaşık 600 milyon insan için daha etkili ilaçlar oluşturmak için kullanılabilecek iç görüleri potansiyel olarak ortaya çıkarmasıdır. 

Sonuç olarak umut, araştırma gruplarının bir laboratuvarda transplantasyon için kullanılabilecek bir yetişkin böbreğinin tamamını büyütebilecek olmasıdır. Jansen bunun 15-20 yıl sonra gerçekleşebileceğini tahmin ediyordu. Organ kıtlığı hastalar için için büyük bir zorluktur: ortalama olarak Avrupa’da her gün tahmini 18 hasta nakil için bekleme listesindeyken ölmektedir.

Mini böbrek nasıl yetiştirilir?

Jansen, sürecin insan derisi fibroblastı veya kan hücreleri ile başladığını açıkladı  DNA’nın transkripsiyon faktörleri olarak bilinen RNA’ya kopyalanması sürecinde yer alan proteinler kullanılarak, fibroblast veya kan hücreleri, indüklenmiş pluripotent kök hücreler (iPSC’ler) olarak bilinen yapay kök hücrelere dönüştürülür.

Laboratuvarda Büyüyen İnsan Böbrekleri

Bu pluripotent kök hücreleri ilgilendiğiniz her tür dokuya dönüşebilin hücrelerdir. Böbreğe farklılaşmanızı sağlamak için konsantrasyonların yanı sıra zamanlamanın doğru olması önemlidir, çünkü doğru faktörleri veya sinyalleşmeyi veya yol aktivasyonunu kullanmazsanız, tamamen farklı bir organla sonuçlanırsınız. Bir hafta sonra hücreler ayrılır ve nefron, kan filtreleme tüpleri ve böbrek kıvamında 3 boyutlu yapılara dönüştürülür.

Tüm bu süreç, anne rahminde gebelik sırasında meydana gelen bir böbrek gelişimi olan nefrogenezi taklit edecek şekilde ayarlanmıştır. Bu durumda, bir laboratuarda olur ve hala ” iPSC benzeri”  hücreler olduğu için görülen organoidler henüz tam olarak olgunlaşmamıştır.

Teknoloji ilk olarak yedi yıl önce bilimsel dergilerin sayfalarında ortaya çıktı. Ancak o zamandan beri, iPSC’den türetilen organoid teknolojisi hızla ilerledi.

“Bir böbrek hastanız varsa ve hastadan hücreler alırsak, fibroblastlar veya kan hücreleri, iPSC hücreleri yaparız ve laboratuvarda bir mini böbrek yaparız ve belirli bir aşamada belki onu böbreklere nakledebiliriz. dedi Jansen.

Yazan: Bilge KAPLAN

Kaynak*

YouTube Kanalımız

Bilge Kaplan (Altın Yazar) hakkında 248 makale
1993 yılında Antalya'da doğdum. Molekuler Biyoloji ve Genetik bölümünden mezunum. Şimdi Covid laboratuvarında moleküler biyolog olarak çalışıyorum. Biyoloji,kimya,fizik, matematik en güzel ilgi alanlarim.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*