Laboratuvarda Melez Koronavirüs Üretildi

Laboratuvarda Melez Koronavirüs Üretildi

Boston Üniversitesi bilim insanları, COVID-19’a yol açan melez koronavirüs ürettiler. Bu deney bir çok tartışmayıda beraber getirdi. Tartışmanın en büyük nedeni, üretilen bu melez virüsün daha ölümcül olduğu iddia edilmesi oldu. Fakat üniversitenin yetkilileri bu iddianın “yanlış ve çarptırılmış” olduğunu ifade etti.

Orijinal SARS-CoV-2 virüsünün, omikron varyantının spike proteininin ilavesi ile elde edilen melez virüs, efekte edilen laboratuvar farelerinin %80’nini öldürmüştü. Orijinal omikron varyantı enfekte edilen farelerin hiç biri ölmemişti. Fakat Wuhan virüsü enfekte edilen farelerin tamamı ölmüştü. Bu yüzden melez virüs, Wuhan virüsünden daha az ölümcül.

Bilim insanları bu virüsü yaratma amacı, 2021 yılında ortaya çıkan omikron varyantının, bağışıklık sisteminden kaçarken neden daha az ölümcül olduğunu anlamak olduğunu beliriler. Araştırmada farelerin bazılarına, doğal omikron BA.1 varyantı verirlerken, bazılarına melez virüs verildi. Araştırma sonucunda spike proteininin bağışıklıktan kaçma ile bağlantılı olmadığı, viral proteinlerin etkili olduğu anlaşıldı. Bu proteinlerin anlaşılmasının tespit ve tedavide önemli bir adım olacağı belirtildi.

Laboratuvarda Melez Koronavirüs Üretildi

Bu deneyin tartışma yaratmasının nedeni, deneyin medyada “Bilim insanları virüsün daha tehlikeli versiyonunu yarattı” şeklinde duyurulması oldu. Fakat Baston ekibi “Amacımız daha tehlikeli bir virüs yaratmak değil. Aksine virüsün daha tehlikesiz şekilde çoğalmasını sağlamak” dedi. Çalışma ile ilgili tüm bilgiler, 14 Ekim’de bioRxiv’de yayımlandı. 

Yazan: Selim ÖZTEMEL

Kaynak*

YouTube Kanalımız

Selim Öztemel (Platin Yazar) hakkında 1399 makale
Çılgın Fizikçiler ve Bilim İnsanları kurucusu, yazarı, YouTube kanalı editörü.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*