Louis De Broglie Kimdir?

Louis De Broglie Kimdir?

Louis de Broglie 16 Ağustos 1892 yılında Fransa’nın Dieppe kentinde aristokrat bir ailenin oğlu olarak dünyaya geldi. Lisans eğitimini tarih üzerine aldı. Daha sonra askere alındı ​​ve ordunun telsiz bölümüne atandı ve 1914-1918 savaşının tamamı için orada kaldı. Bu süre zarfında, boş zamanlarını teknik problemlerin incelenmesine ayırdığı Eyfel Kulesi’nde görev yaptı.  Savaş sonrasında kendisi gibi fizikçi olan ağabeyi Maurice de Broglie’den etkilenerek matematik ve fiziğe yöneldi. En çok etkilendiği bilim insanları Albert Einstein ve Max Planck’tır.  Kendisi daha çok atom fiziği ve kuantum mekaniği alanındaki çalışmalarıyla tanınmaktadır ve bu çalışmalarının sonucunda Nobel Fizik ödülünü almaya hak kazanmıştır.

Çalışmaları 

Erwin Schrödinger ile kuantum mekaniği alanında çalışmalar yapmıştır. Kendi çalışmalarında Albert Einstein’ın denklemi ve Max Planck’ın kuantum mekaniğindeki çalışmasını birleştirerek De Broglie eşitliğini oluşturmuştur.  Broglie kendi çalışmaları esnasında ışığın hem dalga hem de parçacık şeklinde bulunduğunu ispatlamıştır. Einstein’ın ışığın hem dalga hem de tanecik olduğu kanısına vardığı çalışmanın kesinleşmesinde büyük katkısı olmuştur. De Broglie bir sözünde ise bu konuyla ilgili açıklama yapmıştır: “Dalga mekaniklerine dair ilk fikirlerim 1923-24’te oluştuğunda, dalganın eş varlığının ve Einstein tarafından 1905’teki makalesinde önerdiği fotonların parçacık özelliğinin, her parçacık için geçerli, gerçek bir fiziksel sentez yapmak amacı bana yol gösteriyor.”

Dalga fonksiyonlarının aynı olası durumda hem parçacık hem de dalga özelliği sergilenmesine madde dalgası adını vermiştir. Bu çalışması sonucunda 1929’da  Nobel Fizik ödülünü almaya hak kazanmıştır.

Madde dalgası - Vikipedi
Madde dalgası

De Broglie aldığı çeşitli ödüllerle birlikte 1952’de, modern fiziğin yönlerini meslekten olmayanlara açıklama çabalarından dolayı UNESCO tarafından ilk Kalinga Ödülü verildi. Kendisi yıllar boyunca çeşitli görevlerde bulunmuştur. 1933’te Fransız Enstitüsü Bilimler Akademisi’ne seçilen Louis de Broglie, 1942’den beri matematik bilimleri Daimi Sekreteridir. 1944’ten beri Bureau des Longitudes üyesidir. Légion d’Honneur ve Belçika Leopold Nişanı’ nın bir Görevlisidir. Varşova, Bükreş, Atina, Lozan, Quebec ve Brüksel Üniversitelerinin fahri doktoru ve Avrupa, Hindistan ve ABD’deki on sekiz yabancı akademinin üyesidir.

Özel Yaşamı

Louis de Broglie hiç evlenmemiştir ama kendisine 2 sadık bakıcı eşlik etmiştir. Ve bu yüzden öldükten sonra yerine kuzeni kuzeni Victor-François de Broglie geçti. Tıpkı öbür bilim insanlarında olduğu gibi De Broglie de oldukça ilginç alışkanlıklara sahipti. Kendisine asla araba almamış ve her yere yürüyerek veya metro ile giderdi. Aynı zamanda da yaz aylarında hiç tatile çıkmaz ve yazın hep Paris’te vakit geçirirdi. De Broglie, 19 Mart 1987 tarihinde Fransa’da vefat etmiştir. 

Yazan: Yasmina YEGE

Kaynak*

Kaynak**

Kaynak***

YouTube Kanalımız

Çılgın Fizikçiler (SEO Manager) hakkında 663 makale
Çılgın Fizikçiler ve Bilim İnsanları ekibi ve dışarıdan destek veren gönüllülerin yazıları.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*