Mamutlar 4 Bin Yıl Önce Yaşıyorlarmış

Mamutlar 4 Bin Yıl Önce Yaşıyorlarmış

Mamutlar son buz devrinin sembolleri olarak bilinir. 100 bin ila 15 bin yıl önceye kadar dünyanın en yaygın memelileri olarak görülüyorlardı. Mamutlar yalnız Sibirya’da yaşamıyorlardı. Fosil kemikleri ve dişleri Amerika, Girit ve Güney İspanya’da bulundu. 

Mamutlar 4 Bin Yıl Önce Yaşıyorlarmış

Fakat iklim değişikliğinden dolayı git gide ısınan Dünya mamutların azalmasına yol açtı ve sonunda 10 bin yıl önce bir çoğunun nesli tükendi. Ama yine de küçük gruplar halinde yaşama devam ettiler. 

Günümüzden 5600 yıl öncesi Bering denizinde bulunan St. Paul adasında ve Vrangel adasında yaşamlarını sürdürdüler. Son yapılan araştırmaya göre Kuzey Kutbu’ndaki bu adalarda mamutları çok daha uzun yaşadığı bulundu. Helsinki Üniversitesi’nden Laura Arppe ve çalışma arkadaşları tüylü mamutların, bu adada 4 bin yıl öncesine kadar varlıklarını sürdürmüşler. 

O dönemde Avrupa Tunç Devrine yeni başlamış ve Buz Adam Ötzi’nin ölümü üzerine bin yıl geçmiştir. Elde edilen verilere göre buradaki mamutlar çok hızlı tükenmiş. 

Mamutların bu hızlı yok oluşunun sebebi neydi?

Bu sorunun yanıtı arayan bilim insanları, Vrangel adasında mamut kemiklerini ve dişlerini, Kuzey Sibirya ve Alaska’daki diğer mamut kalıntılarıyla kıyasladılar. Veriler farklı sonuçlar ortaya çıkmışlar. 

Vrangel adasındaki mamutların kemik kolajenlerinde karbon ve azot izotopu bileşenleri baştan aşağı istikrarlı çıkmış. Oysa St. Paul adası ve Ukranya’daki kemik kolajını, soylarının tükenmesinden önce değişime uğramış. Yeni bu bölgedeli mamutlar çevresinin değişmesiyle yok olmuş. 

Vrangel adasındaki mamutların neden yok olduğunu araştıran bilim insanları buradaki mamutlar ile diğerlerinin yağ oranlarının farklı olduğunu görmüşler. Bir dizi mutasyona maruz kalmışlar. Ayrıca çalışmalar su kıtlığının da bu yok oluşa katkı saladığı görüldü. Yaşanan kuraklık ve erezyonlar mamutların içilebilir su bulmalarını zorlaştırmış. En sonda kısa uç iklim değişikleri de tamam yok olmalarına neden olmuş. 

Araştırmayı yapan ekip mutasyonlar ve genetik mutasyonlar tek bir iklim değişikliği ile mamutların dünya sahnesineden yok olmasına neden olmuş olabilir diyor. Fakat mamutların dünyanın farklı bölgelerinde farklı nedenlerden dolayı nesli tükenmiştir.

Yazan: Selim ÖZTEMEL

Kaynak*

Yazan: Selim ÖZTEMEL

Selim Öztemel (Platin Yazar) hakkında 1399 makale
Çılgın Fizikçiler ve Bilim İnsanları kurucusu, yazarı, YouTube kanalı editörü.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*