Daha Fazlası

  Manyetik Levitasyon Yöntemiyle Çalışan Asansör

  Manyetik Levitasyon Yöntemiyle Çalışan Asansör

  Günümüzde insanların çoğu metropol olarak bahsettiğimiz nüfus yoğunluğu oldukça yüksek olan şehirlerde yaşamaktadır. Bu şehirler ise çelik, güçlendirilmiş betonlar, su pompaları ve asansörler sayesinde oluşturulan gökdelenler ile ön planda yer almaktadır. Asansörün bir gökdelen için ne kadar önemli olduğunu en düşük yükseklik statüsünde yer alan 305 metre yüksekliğe sahip bir gökdelene merdiven ile çıkmayı deneyerek anlayabilirsiniz 🙂 1857 yılında asansörlerin icadıyla gökdelenlerin inşası ileriki tarihlerde gerçekleştirildi.  Fakat kullanılan asansörler çelik halatların makaralara sarılması sistemiyle çalıştığından pek de konforlu değildi. Ta ki manyetik levitasyon yöntemiyle çalışan asansörlerin geliştirilmesine kadar.

  Manyetik Levitasyon Yöntemiyle Çalışan Asansör

  Manyetik levitasyon nesnenin manyetik alanlar haricinde herhangi bir destek almadan havada kalması yöntemidir. Manyetik kuvvet, yerçekimi ivmesine ve diğer ivmelerin etkilerine karşı koymak amacıyla kullanılır. Bu sistem ile çalışan asansörlerde haraket manyetik kuvvet ile sağlanmasıyla beraber halat aracılığıyla çalışan asansörlere kıyasla daha hızlı ve sessizdir. İlk olarak Alman mühendislik firması olan Thyss Krupp tarafından yatay dikey hareket olanağına sahip maglev asansör tasarımı gerçekleştirilmiştir. Yüksek binalar için kolay ve konforlu bir ulaşım yoludur. Çok katlı binalar içerisinde çalışmakta veya yaşamakta olan insanlar için uzun süren asansör beklemelerine engel olur.

  Halat sistemiyle çalışmakta olan asansörler tek gerilmeyle 487m katederken manyetik levitasyon yöntemiyle çalışan asansörler için belirli bir sınır yoktur. Fakat dezavantajı maliyetinin standart asansöre göre oldukça yüksek olmasıdır. Maglev asansöründe birden çok kabin bulunabilir ve doğrusal sürücü ve ekipmanların 90 derece yön değiştirebilme yetisi bulunmaktadır.

  Manyetik Levitasyon Yöntemiyle Çalışan Asansör

  Maglev asansörlerde yer alan lineer motorlar istenilen hızlarda çalışabilme, hızlı tepki verme, daha az haraket içerisinde yer alan parça kullanımı, standart asansörlere göre daha iyi konumlandırma ve kompakt (katı, yoğun) yapısı özelliklerinden dolayı yeni tasarlanan bu asansörlerde önemli bir yere sahiptir.

  Günümüzde kullanılan standart asansörlerinde yeni gelişen teknoloji karşısında gelecekte yeri nadir rastlanır halde bulunacak.  Lineer motor ve manyetik levitasyon ile çalışan maglev asansörlerde günümüzde yüksek maliyet dahilinde ve az rastlanır durumunda olduğu halde gelecek için kullanımı yaygınlaşacak olduğu düşünülmekte.

  Yazan: Beyza ÖZKUNDAKCI

  Kaynak*

  Kaynak**

  Kaynak***

  Kaynak****

  YouTube Kanalımız

  Beyza Özkundakcı (Bronz Yazar)
  Atakent Anadolu Lisesi'nde öğrenci. Bilime ve teknolojiye meraklı.

  Popüler Yazılar

  İlgili Yazılar

  Leave a reply

  Please enter your comment!
  Please enter your name here

  %d blogcu bunu beğendi: