Daha Fazlası

  Mars Perseverance Rover Nedir?

  Mars Perseverance Rover Nedir?

  Türkçe anlamı Azim olan bu keşif aracı, 30 Temmuz 2020 tarihinde NASA tarafından fırlatılmış ve 18 Şubat 2021’de Mars’ın Jezero Kraterine ulaşması beklenmektedir. Jezero Kraterinin araştırma için hedef bölge olarak belirlenmesinin sebepleri; kalay minerallerinin bulunmuş olması ve kalay minerallerinin sadece su sayesinde var olabilmesi ve aynı zamanda mikrobiyolojik yaşama ev sahip olma ihtimalinin yüksek olabilmesidir. Bu keşif aracı da bu bölgede astrobiyoloji ve jeoloji alanında araştırmalar yapacak ve çeşitli topraklardan ve kayalardan örnekler toplayıp bu örnekleri saklama kaplarında muhafaza edip örneklerin dünyaya dönmesini sağlayacaktır.

  mars jezero crater ile ilgili görsel sonucuAynı zamanda bu keşif aracı havadaki karbondioksiti saf oksijene çevirebilecek testleri yapacak, yeraltı sularını, hava durumunu ve iklimi araştıracak ve gelecekte insanoğlunun Mars’ta koloni kurabilmesine faydalı olabilecek gerekli bilgileri toplamaya çalışacaktır. Temennimiz insanlığa faydalı olabilecek bu keşif aracının topladığı örnekler sayesinde bilim insanları Mars’ın geçmişinde yaşamın var olmuş olduğunu veya şu anki koşullarda yaşamın var olduğunu tespit edebilmesi ve insanlığın Mars’ta koloni kurabilmek için yapılan çalışmaların hızlanmasıdır.

  Mars Perseverance Rover Nedir?

  Yazan: Yasmina YEGE

  Kaynak*

  YouTube Kanalımız

  Yasmina Yege
  Merhabalar ben Yasmina Yege. Yıldız Teknik Üniversitesi Fizik bölümünde hazırlık sınıfındayım aynı zamanda da İstanbul Üniversitesi Sosyoloji bölümünde 2.üniversitemi de okuyorum. Bilimi, sosyal bilimleri çok seviyorum ve aynı zamanda da çeşitli sanat dallarıyla ve sporla da ilgileniyorum. Hayalim ülkem için çok güzel işler yapmak.

  Popüler Yazılar

  İlgili Yazılar

  Leave a reply

  Please enter your comment!
  Please enter your name here

  %d blogcu bunu beğendi: