Marshmallow Gezegeni Keşfedildi

Marshmallow Gezegeni Keşfedildi

En Pofuduk Gezegen TOI-3757 b

Arizona’da bir teleskop kullanan gökbilimciler, gece gökyüzünde bir marshmallowun yoğunluğuna benzer bir yoğunluğa sahip olduğunu düşündükleri Jüpiter büyüklüğünde bir gezegen keşfettiler.

Marshmallow Gezegeni Keşfedildi – En Pofuduk Gezegen TOI-3757 b

O kadar hafif ki su dolu bir küvette yüzebilir.

TOI-3757 b, Samanyolu galaksisindeki yıldızların yaklaşık %70‘ini oluşturan türden bir soğuk kırmızı cüce yıldızın yörüngesinde dönen bir ötegezegen—Güneş Sistemi’mizin dışındaki bir yıldızın yörüngesinde dönen bir gezegendir. Kuzey yarımküreden bu ay hava karardıktan sonra doğuda yükseldiği görülebilen Auriga takımyıldızında yaklaşık 580 ışık yılı uzaklıkta bulunuyor.

Kütlesi, fit küp başına yaklaşık 17 gram/santimetre küp başına 0.27 gram olarak hesaplanmıştır. Bu, Jüpiter’in dörtte biri, Satürn’ünkinin yarısı ve yoğunluk bakımından bir marshmallowa benzer.

Bir kırmızı cüce yıldızın etrafında şimdiye kadar keşfedilen en kabarık ve en hafif gaz devi gezegendir ve TOI-3757 b‘yi keşfetmek bir sürprizdir. Güneşimiz gibi yıldızlardan daha soğuk olmalarına rağmen, kırmızı cüce yıldızlar genellikle bir gezegenin atmosferini ortadan kaldırabileceği düşünülen güçlü parlamalar yayar.

Yazan: Bilge KAPLAN

Kaynak*

YouTube Kanalımız

Bilge Kaplan (Altın Yazar) hakkında 248 makale
1993 yılında Antalya'da doğdum. Molekuler Biyoloji ve Genetik bölümünden mezunum. Şimdi Covid laboratuvarında moleküler biyolog olarak çalışıyorum. Biyoloji,kimya,fizik, matematik en güzel ilgi alanlarim.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*