Mars’ta Bitki Yetiştirme Projesi Hayal Oldu!

Mars’ta koloni kurmanın ilk adımı orada yiyecek bulabilmedir. Bu yüzden Mars’ta sebze yetiştirilme ile ilgili bir çok çalışma yürütülmektedir. Bunlar arasında Antartika ve Uluslararası Uzay İstasyonu’nda Mars ve Ay’da yetişebilecek sebze deneyleri de bulunuyor. Hatta Çin’in Chang 4 uzay sondasında ilk bitkiler filizlenmeye başladı. Fakat bitki yetiştirmek için önemli bir faktör göz ardı edilmiş:

Işınlar!

Mars’ta Bitki Yetiştirme Projesi Hayal Oldu!

Dünyamızın atmosferi ve manyetik alanı koruydu bir kılıf gibi Yer yüzündekileri korur. Fakat manyetik alan Ay ve Mars’ta bulunmuyorken, atmosfer Mars’ta çok az ve yetersiz. Ay’da da hiç bulunmuyor. 

Curiosity’nin Mars yüzeyinde yaptığı ölçümlere göre Mars yüzeyine bir gün  ortalama 233 mikrogram ışın düşüyor. Bu sayı Dünya’daki en çok ışın alan yerden 17 kat fazla demek. Mars’ta güneş fırtınası yaşandığında ise ışın akü 50 kat artıyor. 

Mars koşularında çavdar ve terenin nasıl yetişeceği ile deney yapmak isteyen bilim insanları, bitkileri normal çiçek toprağına ektikten sonra kurşun kaplı bir test odasına koydular. Odanın her yerine eşit olarak 273 mikrogram ışın verdiler. Güneş rüzgarlarına takriben dört kez 30 mikrogram ışın daha verdiler. Daha önceki deneylerden bilindiği gibi ışınlar filizlenmeyi etkilemiyor. Fakat bitki büyümeye başladığında sorunlar da büyümeye başlıyor. Yapraklar solmaya başlıyor ve büyüme duruyor. Çavdarda büyüme %48’e düşerken, terede %32 düşmüş. Bu verilerde Mars’ta bitki yetiştirmenin başarılı olmayacağını gösteriyor. 

Mars kolonileri beliki ileride bitkilerini yer altında ya da özel bir kubbe altında yetiştiriler. 

Yazan: Selim ÖZTEMEL

Kaynak*

YouTube Kanalımız

Leave a reply

Please enter your comment!
Please enter your name here