Marsta Tuz Gölü Bulundu

Daha önceleri yapılan çalışmalar Mars’ta bilinen suyun ya buz ya da buhar halinde olduğu yönündeydi. Fakat Mars araçlarından alınan son bilgilere göre sıvı suyun varlığının imkansız olmadığı anlaşıldı. Daha önceleri yüzey altında buzulların ve kutuplarda buz parçalarının olduğu biliniyordu. Mars yüzey altındaki buzların eridiği ile ilgili veriler elde edildi. Diğer bir su kütleside Mars’ın Güney Kutbunda yer alan buz başlığı altında olabilir. Bu durumla ilgili ilk belirtiler 2008 yılında ESA’nın (Avrupa Uzay Ajansı) Mars Express sondasındaki MARSİS radar sensörü ile elde edilen verilere dayanır. Gelen verilerde kalın buz tabakası temelinde açık renkte yansıyan bir tabaka olduğu görüldü. Ama bu durumun sıvı su mu olduğu yada donmuş su – sıvı karışımımı olduğu anlaşılamamıştı.

Marsta Tuz Gölü Bulundu

Roma Tre Üniversitesi’nden Elena Pettinelli ve ekip arkadaşları MARSİS’den gelen verileri değerlendirdiler. Bu veriler 2010 ila 2019 yılları arasında Ultimi Scopull bölgesinden alınan 134 radar profilinden oluşuyor. Bu bölge 1 kilometre kalınlığında buz örtüsü ile kaplı halde. 

Pettinelli ve ark. 2020 Nature Astronomy

Modelleme

Bilim insanları Antartika ve Grönland’da buzulların içerisinde göllerin keşfedilmesinden yararlanılarak geliştirdikleri bir yöntem ile analizleri değerlendirdiler. Analiz sonuçları bu kalın buz katmanının altında buzu altı gölü olduğunu gösteriyor. Bölgede yer alan bir kaç küçük su çukuru bölgede bir gölün varlığını gösteriyor. Bu göl 20 kilometreye 30 kilometre kadar ve istikrarlı bir sıvı ile dolu gözüküyor. Onu çevreleyen kuru kaya ile sınırlandırılmış halde. Bilim insanları, Mars’ta bulunan bu buz altı göllerin nasıl hala sulu kaldıklarını şimdilik bilmiyorlar. Fakat bu durumun nasıl olabileceği ile ilgili bir fikirleri var. Bu gölün bolca perklorat tuzu içerdiğini düşünüyorlar. Bu sayede donma noktası düşmüş oluyor. 

ESA / DLR / FU BERLIN / Bill Dunford

Belki Mars’ta sıvı su bulunuyorsa yaşam da bu sıvıda bulunuyor olabilir. Nitekim bizim gezegenimizde de buzul altı göllerde, okyanus diplerinde, tuz göllerinde ve deniz kenarlarında da yaşayan pek çok tek hücreli organizma mevcut.

Yazan: Selim ÖZTEMEL

Kaynak*

Kaynak**

YouTube Kanalımız

İlginizi çekebilecek bir yazı daha: Mars’ta Keşfedilen Yeraltı Göllerine Dünya’nın Evrimsel Sürecinden Bakış

İlginizi çekebilecek bir yazı daha: Yaşam İçin Elverişli Bir Gezegen: Mars

İlginizi çekebilecek bir yazı daha: Mars Base Mantıklı Mı? Gerçekten de Marsa Gitmeli miyiz?

İlginizi çekebilecek bir yazı daha: Marsa Gitmek Neden Bu Kadar Önemli?

Leave a reply

Please enter your comment!
Please enter your name here