Daha Fazlası

  Mars’taki Yeni Keşif: Hidrojen Klorür 

  Mars’taki Yeni Keşif: Hidrojen Klorür 

  Mars’ın gaz yapısını inceleyen uzay sondaları hala şaşırtıcı yeni maddeler ve süreçler keşfediyor. Örneğin, Mars’taki oksijen bilinen süreçlerden çok daha hızlı farklılaşıyor. 

  Rus Araştırmaları Enstitüsü’nden Oleg Korablev ve çalışma arkadaşları Mars atmosferinde Hidrojen Klorür (HCl) buldular. Hidrojen Klorür, su olduğunda hidroklorik aside dönüşür fakat az miktarda da olsa Dünya atmosferinde bulunur. Bu üst tabakadaki bu gaz Ultraviyole ışınlarına maruz kaldığında klor radikalleri salarak, atmosferin incelmesine neden olur. 

  Mars’taki Yeni Keşif: Hidrojen Klorür 

  Uzun süredir Mars’ta aranan Hidrojen Klorür, ilk kez kanıtlanmış oldu. Keşfinden önce genel olarak volkanik sebeplerde oluştuğu tahmin edilsede, keşif böyle olmadığını gösterdi. Çünkü gaz beklenenden yoğun ve düzenli olarak her yere dağılmış durumda. Kuzey yarım kürede milyarda 15 ila 25 kilometre arasında 1 ila 2 ppb, güney yarım kürede ise 20 ila 30 kilometre arasında 2 ila 3 ppb Hidrojen Klorür tespit edildi.

  Mars’taki Yeni Keşif: Hidrojen Klorür Değeri

  Peki Mars’taki Hidrojen Klorür Kaynağı Ne?

  Bilim insanlarına göre gazın açığa çıkma sebebinin Mars fırtınalarında meydana gelen bir takım fiziksel ve kimyasal süreç olduğundan şüpheleniyorlar. Fakat Hidrojen Klorür, geliştirilen modellerden çok daha hızlı oluşuyor. Araştırmacılar bu hızlı süreci açıklamak için Laboratuvar çalışmaları ve simülasyonlar üzerine çalışıyorlar. 

  Yazan: Selim ÖZTEMEL

  Kaynak*

  YouTube Kanalımız

  Selim Öztemelhttps://cilginfizikcilervbi.com
  Çılgın Fizikçiler ve Bilim İnsanları kurucusu, yazarı, YouTube kanalı editörü.

  Popüler Yazılar

  İlgili Yazılar

  Leave a reply

  Please enter your comment!
  Please enter your name here

  %d blogcu bunu beğendi: