Daha Fazlası

  Matematiğin Devrimi

  Matematiğin Devrimi

  Nereden Çıktı Bu Matematik?

  “Bu matematiği başımıza kim sardı?”  ya da

  “Bunları öğrenmek ne işimize yarayacak kardeşim?”

  Çok sık duyduğumuz sorulardan olmadı mı?

  Sonunda sorularımıza cevap verecek failleri bulduk: Antik Mısırlılar.

  Matematiğin Devrimi

  Tarih boyunca insanoğlu zaman, mesafe ve farklı büyüklükleri ölçme, kayıt altına alma ve paylaşma ihtiyacı hissetmiştir. Bu amaçla da günümüze kadar gelen farklı yöntemler geliştirmiştir. Eski zamanlara ait bir örnek vermek gerekirse; muhtemelen serüvenimiz en eski matematiksel nesne olan M.Ö.35.000 yılına ait olduğu bilinen Swaziland’ın Lebombo dağındaki Border Mağarasında bulunan Lebombo Kemiği olurdu. Bu üzerinde 29 ayrı çentik bulunan bir maymun kaval kemiği; bir çeşit ay takvimi olabileceği düşünülüyor.

  Matematiğe sistematik açıdan bakacak olursak, şüphesiz gerçek hayatta ne işe yaradığını bulan insanlara dair hikayeler buluruz. Peki ya çıkış noktası neresidir? Amaç neydi?

  Doğadaki kaosa düzen getirmesi esas alınan bu bilimde, sürekliliğe ihtiyaç vardı. Nil nehri’ nin yakınlarında bir medeniyet inşa ederken sürekli olan olayları takip ederek tarım alanındaki verimliliği arttırmak, insanlar arasındaki adaleti sağlamak ve vergileri derlemek adına daha iyi bir sistem oluşturmak zorundaydılar.

  Nil Nehri

  En mühim başlangıç noktası işte burasıydı. İnsanlar yerleşik hayata geçmeye başladığında, belli zamanlarda nehrin taştığına şahit olacaklardı. Araziler sular altında kalıp, toprakları yutuyordu. Bu iki taşma yani dolayısıyla gelgit zamanlarını hesaplamaya başlamış ve arasındaki günleri saymaya başlamışlardı. Göçebe hayatın sona ermesi insanlara iyi gelmişti, topluluk büyüyordu. Daha fazla verim alabilmek için hesaplamalara ihtiyaç oluyordu. Bürokrasi açısından da Firavun’ un hizmetkarları vergiden emin olmak ve kötü hadiseler yaşandığı vakit, uygun arazi tahsis edilmek suretiyle arazileri dikkatli şekilde ölçmeye çalışırlardı.

  Tabi ki antik mısırlıların bu matematik bilgisi ile en gösterişli yapıları da piramitlerdi. Burada kullanılan matematiğin mükemmelliğini de Moskova papirüsünde göreceğiz.

  Piramitler için ne kadar malzeme kullanılması gerektiğini, yani hacmini hesaplayan bu kitapta bazı kısımlar hariç tam olarak nasıl hesaplandığı anlatılıyordu. Bunun sayesinde Isaac Newton’dan binlerce yıl önce karşımıza çıkan ilk kalkülüs örneği olacaktı.

  Ancak matematiğin hikayesinin başladığı yer aslında doğadaki sayı keşfi ile değil, günlük ihtiyaçların karşılanmasına yönelik bir icat olmasıydı.

  Her ne olursa olsun bu hikaye bize matematiğin formüllerden ibaret olmadığını, sınıf geçmek için bir engel değil aksine hayatın tam da içinde yer aldığını göstermiştir.

  Umarım bu hikaye sayesinde matematiğin antipatisini bir nebze kırabiliriz.

  Yazan: Beyzanur DURSUN

  Kaynak*

  Kaynak**

  YouTube Kanalımız

   

  Beyzanur Dursun
  İstanbul Üniversitesi fizik bölümünde öğrenci.

  Popüler Yazılar

  İlgili Yazılar

  Leave a reply

  Please enter your comment!
  Please enter your name here

  %d blogcu bunu beğendi: