Daha Fazlası

  Max Planck Kimdir?

  Max Planck Kimdir?

  Max Karl Edwig Planck (bilim dünyasında Max Planck diye de bilinir) 23 Nisan 1858 doğan ve 4 Ekim 1947 yılında vefat eden Alman teorik fizikçi ve 1918 yılı nobel ödülü sahibi. Kuantum kuramının kurucularındandır ve Termodinamik üzerine çalışmıştır. Kendi adıyla bilinen Planck sabitini ve Planck ışınım yasasını buldu. O günlerde ortaya attığı kuram devrim niteliğindeydi.

  Öğrenimi ve Hayatı

  Planck geleneksel bir aileden gelmekteydi. Baba tarafı BÜyükdedesi ve dedesi Göttingen Üniversitesinde ilahiyat profesörüydüler. Babası ise Kiel ve Münih’te hukuk profesörüydü. Aslında Marx ismi ile vaftiz edilmişti ancak 10 yaşında iken max ismi ile imza attı ve hayatının geri kalanı boyunca bu ismi kullandı. Ailesinin 6. çocuğuydu. 1864 yılında 2. Schleswig Savaşı sırasında Kiel içinde Prusya ve Avusturya askerlerinin yürüyüşü oldu. 1867 yılında ailesiyle beraber Münih’e taşındı ve Max Maximilians Gymnasium okuluna başladı. Münih’e Hermann Müller vesayeti altında geldi. Hermann bir matematikçiydi ve Planck’a astronomiyi ve mekaniği öğrendi. İlk öğrendiği yasa enerjinin korunumu yasasıydı ve bu onun fizikle olan ilk temasıydı. Planck aynı zamanda müziğe de yetenekliydi. Şan dersleri aldı, piyano, çello ve org çaldı. Şarkılar ve operalar besteledi. Ancak o bunların yerine fizik okumaya karar verdi. Münih’te fizik profesörü olan Phillipy Von Jolly dersine girecek olan Planck’a bir tavsiyede bulundu ve şunu söyledi: Bu alanda hemen hemen her şey keşfedildi artık geriye kalan geride kalmış taşları doldurmak. Planck da yeni şeyler keşfetmek isteyen kimse olmadığını söyledi. İlk başlarda Planck ısıtılmış platin içinden hidrojen difüzyonu üzerine çalışıyordu. Ama daha sonra teorik fiziğe aktarıldı.

  Siyah Cisim Işıması

  1894 yılında Max Planck siyah cisim radyasyonu sorununa ilgi gösterdi. Sorun 1859 yılında Kirchoff tarafından şöyle ifade edilmişti: neden siyah bir cisim tarafından yayılan elektromanyetik radyasyonun yoğunluğu cismin sıcaklığı ve sıklığına bağlıdır? Soru deneysel olarak incelendiğinde ise hiçbir teorik değerin deneysel değer ile eşleşmediği görülmüştür. Wilhelm Wien, Wien yasasını önerdi. Bu yasaya göre yüksek frekanslarda davranış doğru bir şekilde tahmin edilebilir ancak düşük frekansta doğru bir şekilde tahmin edilemezdi. Rayleigh-Jeans yasası da aslında o probleme yönelik bir yasaydı ancak bu yasa daha sonra ultraviyole felaketi yarattı ancak bir çok ders kitabının aksine bu Planck için motivasyon kaynağı oldu.

  Genel Görelilik Teorisi

  1905 yılında Albert Einstein’ın Dünyada çığır açan üç sayfası Annalen der Pysik dergisinde yayınlandı. Planck bu teoriyi hemen kabul eden birkaç kişi arasındaydı. Bunun sayesinde teori Almanya’da yaygın olarak kabul edildi. Planck ayrıca Genel Görelilik Teorisini uzatmak için de katkıda bulunmuştur.

  Yazan: Arda KÖROĞLU

  Kaynak*

  YouTube Kanalımız

  Arda Köroğlu (Bronz Yazar)
  Nükleer Enerji Mühendisi adayı. Atoma, anatomiye ve astronomiye yani kısaca bilime aşık bir insan.

  Popüler Yazılar

  İlgili Yazılar

  Leave a reply

  Please enter your comment!
  Please enter your name here

  %d blogcu bunu beğendi: