Maymun Çiçeği Avrupa’da İlk Kez Can Aldı

Maymun Çiçeği Avrupa’da İlk Kez Can Aldı

2020 yılında başlayan Covid19 pandemisi hepimizin hayatında büyük bir iz bıraktı. Covid19’un etkileri azaldı derken yeni bir virüs ile tanıştık; Maymun Çiçeği (monkeypox). Su çiçeği ile aynı aileden gelen ve benzer semptomları olan bu hastalık diğerine göre daha hafif geçiyor ve öldürücülüğü daha az.

Aslında maymun çiçeği yeni değil, bilim insanlarınca 1958’den beri bilinen bir hastalıktı fakat kamuoyu tarafından 2022 itibari ile tanınmaya başlandı.

Dünyadaki bazı ülkeler hastalığa karşı önlem alırken yeni bir global salgına dönüşüp dönüşmeyeceği merak konusu. Virüs bugüne kadar sadece Afrika’da can almıştı ama Avrupa’da maymun çiçeğine bağlı ilk ölümler geçtiğimiz günlerde İspanya’da gerçekleşti ve ilk kez Afrika kıtası dışında can kaybı yaşandı.

Maymun Çiçeği Avrupa’da İlk Kez Can Aldı

İspanyol makamlar kurbanlar hakkında çok fazla detay paylaşmadı ama iki merhumun da orta yaşlı erkekler olduğu açıklandı. İspanya’da 4298 vaka rapor edildi, bunlardan 120si (yaklaşık yüzde 3’ü) hastanede tedavi gördü.

Yakın zamanda Brezilya’da ilk maymun çiçeği ölümünü duyurmuştu. Brezilyalı kurban ise 41 yaşında kanser tedavisi gören ve ciddi bağışıklık sistemi sorunları yaşayan biriydi.

Yazan: Göktuğ DONK

Kaynak*

Kaynak**

Kaynak***

YouTube Kanalımız 

Çılgın Fizikçiler (SEO Manager) hakkında 663 makale
Çılgın Fizikçiler ve Bilim İnsanları ekibi ve dışarıdan destek veren gönüllülerin yazıları.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*