Maymun Çiçeği ’nde Son Gelişmeler

Bu renklendirilmiş transmisyon elektron mikrografında, enfekte bir hücre (mavi) içindeki maymun çiçeği parçacıkları (kırmızı) gösterilmektedir. NIAID

Maymun Çiçeği ’nde Son Gelişmeler

DSÖ, salgını uluslararası öneme sahip bir halk sağlığı acil durumu ilan etti.

Bu renklendirilmiş transmisyon elektron mikrografında, enfekte bir hücre (mavi) içindeki maymun çiçeği parçacıkları (kırmızı) gösterilmektedir. NIAID

Küresel maymun çiçeği salgınını sona erdirmek için yakında çok geç olabilir.

Atlanta’daki Emory Üniversitesi’nde bulaşıcı hastalıklar doktoru ve virolog Boghuma Titanji, 21 Temmuz’da Harvard Kennedy Okulu’nun Belfer Bilim ve Uluslararası İlişkiler Merkezi sponsorluğunda düzenlenen bir seminerde, “Bu salgını kontrol altına alabilmek için pencereyi kaybediyoruz” dedi.

23 Temmuz’da, Dünya Sağlık Örgütü direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus, küresel maymun çiçeği salgınının, örgütün en yüksek alarm durumu olan uluslararası bir halk sağlığı acil durumu olduğunu ilan etti. Konuyu değerlendiren DSÖ komitesi, salgının uluslararası bir acil durum oluşturup oluşturmadığı konusunda bölündü, ancak Ghebreyesus, atamayı garanti etmek için yeterli koşulların yerine getirildiğine karar verdi.

Global.health’e göre Monkeypox, mayıs ayının başından bu yana 15.700’den fazla kişiye bulaştı. ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri’nin raporuna göre, 22 Temmuz itibariyle Amerika Birleşik Devletleri’nde 2.800’den fazla vaka bildirildi.

Ghebreyesus yaptığı açıklamada, “Uluslararası endişe verici bir halk sağlığı acil durumu ilan etmeme rağmen, şu anda bu, erkeklerle seks yapan erkekler, özellikle de birden fazla cinsel partneri olanlar arasında yoğunlaşan bir salgın” dedi. “Bu, bunun doğru gruplarda doğru stratejilerle durdurulabilecek bir salgın olduğu anlamına geliyor” dedi.

UCLA Fielding Halk Sağlığı Okulu’nda epidemiyolog olan Anne Rimoin, Harvard seminerinde yaptığı açıklamada, Monkeypox’un Afrika’nın bazı bölgelerinde on yıllardır salgınlara neden olduğunu söyledi. Ancak virüs “küresel sağlık topluluğu tarafından ihmal edildi.” Rimoin, Monkeypox’un Kongo, Nijerya ve Batı Afrika’nın diğer bölgelerinde yıllardır “bize uyarı sinyalleri verdiğini”, ancak son zamanlarda kıta dışında vakalara neden olmaya başladığında dikkat çektiğini söyledi.

Titanji, çiçek hastalığıyla ilgili olan virüsü kontrol altına almak için ortak bir küresel çaba olmadığını söyledi. Her ülke kendi politikalarını belirlemeye bırakıldı.

Bu da eşitsizliklere yol açmıştır. Kaynakları iyi olan ülkeler, virüsün yayılmasını veya hastalığın şiddetini sınırlamaya yardımcı olabilecek testlere, aşılara ve ilaçlara en azından bir miktar erişime sahipti. Kaynak açısından fakir ülkeler genellikle bu erişimden yoksundur ve bu da onlara virüsü izleme veya kontrol etme konusunda sınırlı yetenekler bırakır. New York City’deki Cornell Pandemi Önleme ve Müdahale Merkezi direktörü Jay K. Varma seminerde, kaynak açısından fakir ülkelerde maymun çiçeğinin devam eden yayılmasının, ilk bir salgını kontrol etmeyi başaran yerleri yeniden salgınlara karşı savunmasız bırakabileceğini söyledi. DSÖ acil durum bildirisi, virüsün yayılmasını kontrol altına almak için daha fazla kaynağı kullanıma sunabilecek daha uyumlu bir uluslararası çabaya yol açabilir.

Salgını kontrol altına almak en zengin ülkeler için bile zorlu bir iştir. Virüsün nasıl bulaştığı ve aşıların ve tedavilerin -insanlar onları ne zaman alabilecekleri- virüsün yayılmasını durdurup durduramayacağına dair çok sayıda soru var. Hastalığı teşhis etmek bile zor olabilir, testlerin genellikle gelmesi zor ve teşhislerin kaçırılması potansiyel olarak daha fazla vakaya yol açar.

Küresel salgındaki maymun çiçeği vakalarının büyük çoğunluğu, erkeklerle seks yapan erkekler arasında olmuştur. Araştırmacılar, New England Journal of Medicine’de 21 Temmuz’da 16 ülkede maymun çiçeği bulaşmış 528 kişiden yüzde 98’inin eşcinsel veya biseksüel erkek olarak tanımlandığını bildirdi.

Science dergisi muhabiri Kai Kupferschmidt seminer sırasında, salgınların görüldüğü bazı ülkelerde “eşcinsel erkekler suçlu ilan ediliyor” dedi. Bu ülkelerde, “insanlar enfekte olmaktan korunmalarına yardımcı olacak iyi bilgilere erişemez ve enfekte olurlarsa sağlık hizmetlerine erişemezler. Bu ülkelerde sorunu görmek bile gerçekten zorlaşıyor” dedi.

Ghebreyesus, tüm ülkeleri “erkeklerle seks yapan erkek topluluklarıyla yakın iş birliği içinde çalışmaya, etkili bilgi ve hizmetler tasarlamaya ve sunmaya ve etkilenen toplulukların sağlığını, insan haklarını ve onurunu koruyan önlemler almaya” çağırdı. “Damgalama ve ayrımcılık, herhangi bir virüs kadar tehlikeli olabilir” dedi.

Doktorlar, daha önceki salgınlarla karşılaştırıldığında, bu salgında hastalığın olağandışı sunumu nedeniyle maymun çiçeği vakalarını da gözden kaçırabilirler. Örneğin, NEJM çalışmasında, hastaların yalnızca dörtte birinin yüzlerinde maymun çiçeği lezyonları vardı ve yalnızca yüzde 10’unun avuçlarında veya ayak tabanlarında yaralar vardı. Bu vücut parçaları, diğer salgınlardan en çok etkilenenler arasında yer aldı.

Bunun yerine, çalışmadaki kişilerin yüzde 73’ünün anal ve genital bölgelerde ve yüzde 55’inin gövde, kol veya bacaklarda lezyonları vardı. Bazı insanların ağızlarında ve boğazlarında da lezyonlar vardı. Çalışmadaki insanların çoğunda 10’dan az lezyon vardı, 54 kişinin cinsel organlarında sadece tek bir lezyon vardı, bu da uçuk veya sifiliz ile kafa karışıklığını mümkün, hatta daha kolay hale getiriyordu.

Çalışmaya katılan yetmiş kişi hastaneye kaldırıldı. Bunlardan 21’i, çoğunlukla şiddetli rektal ağrı olmak üzere ağrı nedeniyle hastaneye kaldırıldı. Diğerlerinde sıvı almalarını engelleyen göz lezyonları, böbrek hasarı, kalp iltihabı veya boğaz şişmesi vardı. 

Bu komplikasyonlar, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki sağlık görevlilerinin gördükleriyle uyuşuyor. New York Şehri Sağlık ve Zihinsel Hijyen Departmanı’nın tıbbi direktörü Mary Foote, 14 Temmuz’da ABD’nin sponsor olduğu bir haber brifinginde, “Ölüm oranı çok düşük görünse de ki bu harika, morbidite herhangi birimizin beklediğinden çok daha yüksek” dedi. Amerika Bulaşıcı Hastalıklar Derneği.

“Bu enfeksiyona sahip birçok insan gerçekten acı çekiyor ve bazıları kalıcı hasar ve yara izi riski altında olabilir. Foote, “Semptomları o kadar şiddetli olan birçok insan görüyoruz ki, banyoya gidemiyor, idrarını yapamıyor veya dayanılmaz bir acı çekmeden yemek yiyemiyor” dedi.

Salgın sırasında az sayıda kadın ve çocuk da maymun çiçeği aldı. CDC direktörü Rochelle Walensky, 22 Temmuz’da Washington Post ile yaptığı röportajda, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki iki çocuğa maymun çiçeği teşhisi konduğunu söyledi. Her iki çocuğun da erkeklerle seks yapan erkeklerin sosyal bağlantıları olduğunu söyledi. 

Araştırmacılar, 21 Temmuz’da Eurosurveillance’te , Hollanda’da virüs bulaştığı bilinen kimseyle teması olmayan bir çocuğun da maymun çiçeği kaptığını bildirdi . Onun vakası, maymun çiçeğinin fark edilmeden topluluklarda fark edilenden daha geniş bir alana yayılma olasılığını artırıyor.

Eşcinsel, biseksüel veya erkeklerle seks yapan diğer erkekler olmayan bireylerde ara sıra vakalar görmemizin şaşırtıcı olduğunu düşünmüyorum. İnsanlar olarak sahip olduğumuz sosyal ağlar, birçok farklı insanla iletişim kurduğumuz anlamına geliyor,” dedi CDC’nin Yüksek Sonuçlu Patojenler ve Patoloji Bölümü müdür yardımcısı Jennifer McQuiston, 22 Temmuz’da bir Beyaz Saray haber brifinginde.

Hollanda’daki çocuğun tam olarak nasıl enfekte olduğu bir spekülasyon meselesidir. Monkeypox tipik olarak, enfekte kişilerle veya hastalığı olan kişiler tarafından kullanılan giysiler, yatak takımları veya havlularla yakın temas yoluyla insanlar arasında yayılır. Viral DNA’nın incelenmesi, çocuğun Hollanda’daki bilinen vakaların hiçbiriyle bağlantılı olmadığını gösterdi. Haziran ayında Türkiye’ye gitti ve orada veya seyahat ederken enfekte olmuş olabilir.

Çocuğun, mukoza zarlarında devriye gezen ve orada enfeksiyonları önlemeye yardımcı olan çok düşük IgA antikorları var. Düşük antikor seviyeleri, onu solunum yolu enfeksiyonlarına karşı savunmasız hale getirebilir. İnsanlara, yakın konuşma, öpüşme veya tıbbi muayeneler gibi yakın yüz yüze etkileşimler sırasında enfekte kişiler tarafından yayılan damlacıklar yoluyla maymun çiçeği bulaşabilir. Ancak Kupferschmidt, enfeksiyon kalıplarının, maymun çiçeği hastalığının COVID-19 veya diğer solunum yolu virüsleri gibi hava yoluyla bulaşmadığını açıkça gösterdiğini söyledi.

Maymun çiçeğinin nasıl yayıldığına dair ayrıntılar hala bilinmiyor. Örneğin, araştırmacılar virüsün cinsel yolla bulaşan bir hastalık olarak meni yoluyla bulaşıp bulaşamayacağını bilmiyorlar. Araştırmacılar meni, tükürük, idrar ve dışkıda viral DNA olduğuna dair kanıtlar buldular, ancak bunlar virüsün aktif olmayan kalıntıları olabilir. Şimdiye kadar hiçbir araştırmacı, cinsel ilişki sırasında değiş tokuş edilebilecek genital vücut sıvılarında bulaşıcı virüs bulduğunu bildirmedi. Rimoin, cinsel temas sırasında mukoza zarlarından enfekte olmanın virüsü daha sonra kapmaya karşı kalkan olup olmayacağının da bilinmediğini söyledi.

Titanji, bilim adamlarının maymun çiçeği virüsünün değişip değişmediğini veya gey ve biseksüel erkekler arasında virüsün daha verimli yayılmasını sağlayabilecek niş bir sosyal-cinsel ağ bulup bulmadığını sorguladığını söyledi. Tarihsel olarak etkilenen ülkelerde ve yayılmayı durdurmak için farklı stratejiler gerektiren yeni etkilenen ülkelerde farklı bulaşma kalıpları olabilir, dedi.

Rimoin, araştırmacıların ayrıca aşıların ve terapötiklerin ne kadar iyi çalıştığını ve hangi koşullar altında çalıştığını anlamak için iyi çalışmalar yapmaları gerektiğini söyledi. DSÖ’nün acil durum bildirimi, test ve sürveyansın artırılması ve aşılar, tedaviler ve diğer virüs sınırlama önlemleri üzerine araştırmaların tohumlanması için tavsiyeler içermektedir.

Bir şey açık, dedi Rimoin. “Bu virüs odasının daha önce hiç olmadığı gibi çalışmasına izin veriyoruz.” İnsanlar parayı geçti, başkalarını maymun çiçeği sorununu çözmeye bıraktı, dedi. Ama şimdi, “çözülmesi gereken herkesin sorunu.

Yazan: İlknur YEŞİLYURT

REFERANS

JP Thornhill ve ark. 16 ülkede insanlarda Monkeypox virüsü enfeksiyonu — Nisan-Haziran 2022. New England Tıp Dergisi. 21 Temmuz 2022.

Peiró-Mestres ve ark. 12 hastadan alınan tükürük, meni ve diğer klinik numunelerde maymun çiçeği virüsü DNA’sının sık tespiti, Barselona, ​​İspanya, Mayıs-Haziran 2022. Avrupa gözetimi. 14 Temmuz 2022.

AM Tutu van Furth ve ark. Enfeksiyon kaynağı bilinmeyen pediatrik maymun çiçeği hastası, Hollanda, Haziran 2022. Avrupa gözetimi. 21 Temmuz 2022.

YouTube Kanalımız

İlknur Yeşilyurt hakkında 156 makale
Biyoteknolog ve Moleküler biyolog. Astronomi, yeşil enerji, genetik, nanoteknoloji, biyosensörler ve biyoçözünürlük/biyouyumluluk konularına meraklı. Bilim ve kitap tutkunu.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*