Maymun Çiçeği Salgınıyla İlgili Önemli Sorulara 4 Yanıt

Afrika dışında 21 ülkede 300’den fazla kişi hastalığa yakalandı.

Maymun hücrelerini enfekte eden maymun çiçeğinin renklendirilmiş bir elektron mikrografı
Bu renklendirilmiş elektron mikrografında maymun hücrelerini (yeşil) enfekte ettiği gösterilen Monkeypox (turuncu), Afrika dışındaki birçok ülkeye yayıldı. Yakın temas yoluyla bulaşan virüs için büyük salgın alışılmadık bir durum. NIAID/FLİCKR (CC BY 2.0)

Maymun çiçeği salgını, bazı insanları dünyanın başka bir pandeminin eşiğinde olduğundan endişe ediyor. Uzmanlar, bunun olası olmadığını söylüyor.

Hastalığın endemik olduğu Afrika dışındaki 21 ülkede 7 Mayıs’tan bu yana 300’den fazla doğrulanmış veya şüphelenilen hastalık vakasının ortaya çıkması endişeleri körükledi. Ateş, baş ağrıları ve vücut ağrılarının yanı sıra derin güçsüzlük, sırt ağrısı, şişmiş lenf düğümleri ve irin dolu kabarcıklara dönüşen döküntüler. Ve bulaşıcı hastalıkları izleyen bir grup olan Global.health tarafından sağlanan bir veri tabanına her gün daha fazla vaka ekleniyor.

İspanya, Portekiz, Kanada ve İngiltere vakaların çoğunu kaydetti. Amerika Birleşik Devletleri’nde, Massachusetts, California ve New York City’de birer ve Utah’ta iki kişinin maymun çiçeği olduğu doğrulandı ve diğer dördünün maymun çiçeği ve çiçek hastalığını içeren Orthopoxvirüs enfeksiyonlarına sahip olduğu doğrulandı. Bu vakalar biri New York City ve Washington eyaletinde ve ikisi Florida’da- maymun çiçeği olduğu varsayılıyor ve ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezlerinde onaylanıyor.

Monkeypox yakın temas yoluyla yayılır. CDC’de tıbbi epidemiyolog John Brooks 23 Mayıs’ta bir haber brifinginde “Herkes maymun çiçeği enfeksiyonu geliştirebilir ve yayabilir” dedi. Ancak “mevcut küresel salgından etkilenenlerin çoğu gey veya biseksüel erkekler olarak tanımlanıyor.”

Bu vakalardan bazıları İspanya’da bir Gurur kutlaması ve sauna ve Belçika’da bir fetiş festivaliyle ilişkilendirildi. Brooks, CDC yetkililerinin Amerika Birleşik Devletleri’nde ve diğer birçok ülkede Haziran, Onur ayı öncesinde bazen ölümcül hastalık hakkında farkındalık yaratmayı umduğunu söyledi.

Brooks, şu anda erkeklerle seks yapan erkeklerin virüse yakalanma riski daha yüksek olabilir, ancak “bulaşıcı hastalıklar sınırlar veya sosyal ağlar umurunda değil” dedi. Çoğu insan maymun çiçeği yakalama riski düşüktür, ancak yine de toplumda dolaştığının farkında olması gerektiğini söyledi.

“Panik yapmaya gerek yok. Korkuya gerek yok ve bu hastalığa sahip olan kimseyi damgalamaya gerek yok,” diyor University College London Küresel Sağlık Enstitüsü’nde epidemiyolog ve Nijerya Hastalık Kontrol Merkezi’nde maymun çiçeği uzmanı olan Adesola Yinka-Ogunleye.

Ancak vakaların artmasıyla, bilmeniz gerekenler burada.

Maymun Çiçeği Nedir?

Monkeypox, çiçek hastalığı, sığır çiçeği ve deve çiçeği içeren Orthopoxvirus cinsindeki bir DNA virüsüdür. Yinka-Ogunleye, bunun yeni bir hastalık olmadığını söylüyor. Virüs ilk olarak 1958’de maymunlarda keşfedildi. İlk insan vakası 1970’de ortaya çıktı.

Çoğunlukla, maymun çiçeği, insanların hayvanlardan kaptığı bir hastalıktır. 2003’te Amerika Birleşik Devletleri’nde Ortabatı’da 47 kişi, Batı Afrika’dan enfekte kemirgenlerle barınan evcil çayır köpeklerinden maymun çiçeği aldığında olan buydu.

Maymun çiçeğinin iki farklı türü veya türü vardır. Daha ölümcül tip, Kongo ve Orta Afrika Cumhuriyeti’nde her yıl yüzlerce insanı hasta eden Orta Afrika veya Kongo Havzası klanıdır. Yinka-Ogunleye, bulaştığı insanların yaklaşık yüzde 10’unu öldüren bu dalın normalde bulunduğu bölgenin dışına yayılmadığını söylüyor. 

Batı Afrika kanadı, mevcut küresel salgının arkasındaki kişidir. Sebep olduğu hastalık daha hafif olma eğilimindedir ve enfekte kişilerin yaklaşık yüzde 1 ila yüzde 3,6’sını öldürür.

Mevcut Salgın Nasıl Başladı?

Yinka-Ogunleye, salgının maymun çiçeği hastalığının en son yeniden canlanması olduğunu söylüyor. “2017’den önce nadir görülen bir hastalık olarak biliniyordu” diyor. O zamandan önce Batı Afrika’da 10’dan az vaka ortaya çıktı. Örneğin, Nijerya’da 1978’den beri bir vaka yoktu. Ama sonra oradaki bir 2017 salgını 42 doğrulanmış vakaya ve 146 şüpheli vakaya neden oldu, o ve meslektaşları 2018’de Gelişen Bulaşıcı Hastalıklar raporunda bildirdiler.

Araştırmacılar, çoğu vakanın muhtemelen hayvanlardan gelmesine rağmen, virüsün kişiden kişiye aile üyeleriyle yakın temas yoluyla geçtiğine dair kanıtlar buldular. Birkaç kemirgen ve diğer küçük hayvanların virüsü taşıdığından şüphelenilse de maymun çiçeği için hangi hayvanların rezervuar olduğunu kimse bilmiyor.

bir kişinin elinde ve kafasında maymun çiçeği kaynaklı püstüller
Bir kişinin ellerinde ve yüzünde görülenler gibi püstüller, maymun çiçeğinin ayırt edici özelliğidir. Enfeksiyöz virüs bu lezyonlardan salınır ve başkalarına yayılabilir. A. YİNKA-OGUNLEYE VE DİĞERLERİ/GELİŞMEKTE OLAN BULAŞICI HASTALIKLAR 2018

2017’den beri Nijerya’da çoğunlukla kentsel alanlarda sporadik maymun çiçeği vakaları görülüyor. Ülkede 30 Nisan itibariyle 2022’de 46 vaka var.

Zaman zaman gezginler, Nijerya’dan diğer ülkelere maymun çiçeği taşıdılar, ancak bunlar çoğunlukla izole vakalardı. Bu salgın da bir gezginle başlamış olabilir.

Portekiz, Birleşik Krallık ve Amerika Birleşik Devletleri’ndeki hastalardan izole edilen virüslerden elde edilen genetik kanıtlar, çok uluslu salgının tek bir kaynağa sahip olabileceğini düşündürüyor, Portekizli araştırmacılar 23 Mayıs’ta Virological.org’da bildirdiler.

Belçika, Antwerp’teki Tropikal Tıp Enstitüsü’nden bir virolog olan Philippe Selhorst, Belçikalı bir hastadan alınan maymun çiçeği virüsünün genetik yapısını 20 Mayıs’ta Virological.org’a gönderen “Virüsümüz kesinlikle Portekiz’den geliyor” diyor. DNA dizisi Virüsün yüzdesi Portekiz’dekilere çok benziyor. Hasta, bağlantıyı daha da sağlamlaştıran bir döküntü geliştirmeden kısa bir süre önce Lizbon’a gitmişti. 

Maymun çiçeği, genetik materyali olarak DNA’ya sahip olduğundan, dang humması veya COVID-19’a neden olan koronavirüs olan SARS-CoV-2 gibi RNA virüslerinden daha yavaş mutasyona uğrar. Selhorst, “Salgındaki tüm vakaların çok benzer olmasını beklerdim” diyor.

Yine de virologlar, farklı hastalardan alınan virüste mutasyonlar kaydettiler. Bu beklenebilir. “Virüsler arasında her zaman farklılıklar olacaktır” diyor. Selhorst, “Soru şu: ‘Bu fark konuyla ilgili mi?’” Viral DNA’daki hiçbir şey, virüsün mutasyona uğrayarak kişiden kişiye daha kolay yayıldığını göstermez, diyor Selhorst.

Virüs Nasıl Yayılıyor?

Bu salgın, insandan insana bulaşma tarafından yönlendiriliyor gibi görünüyor. Johns Hopkins Sağlık Güvenliği Merkezi’nde kıdemli bir bilim adamı ve bulaşıcı hastalıklar doktoru olan Amesh Adalja, “Bu virüs dünyaya yayılmak için cinsel bir ağ kullandı” diyor.

Bu, maymun çiçeğinin cinsel yolla bulaşan bir hastalık olduğu anlamına gelmez seks sırasında değiştirilen meni veya diğer vücut sıvılarından geçen bir hastalık. “Biriyle sevişirsen gribe yakalanabilirsin ve insanlar seks sırasında öpüşürler ama bu, gribi cinsel yolla bulaşan bir enfeksiyon yapmaz.” Benzer şekilde, cinsel ilişki sırasında ten tene yakın temas, maymun çiçeğini yayabilir.

CDC’den Brooks, maymun çiçeği ile enfekte olan kişilerde görünür bir kızarıklık olmayabilir, ancak ağızlarında veya boğazlarında virüsü barındıran ve enfeksiyonu tükürük yoluyla geçirebilecek lezyonlar olabilir. Selhorst ve meslektaşları, virüsün cinsel yolla bulaşmasının mümkün olup olmadığını görmek için maymun çiçeği bulaşmış insanlardan meni ve diğer vücut sıvılarını topluyorlar.

Brooks, haber brifinginde, bu salgında döküntülerin ilk olarak insanların kasık ve anal bölgelerinde ortaya çıktığını ve uçuk veya diğer cinsel yolla bulaşan hastalıklarla karıştırıldığını söyledi. Yinka-Ogunleye, maymun çiçeği vakalarının bazen su çiçeği ile karıştırıldığını söylüyor. Adalja ve Hopkins’ten meslektaşı Tom Ingelsby, Annals of Internal Medicine’de 23 Mayıs’ta, doktorların döküntüsü olan bir hastanın daha egzotik bir şeye sahip olabileceğinin farkında olması gerektiğini söyledi. Maymun çiçeğinden şüpheleniliyorsa, doktorlar eyalet veya yerel sağlık departmanlarıyla iletişime geçmelidir.

Salgın Nasıl Durdurulabilir?

Yinka-Ogunleye, Nijerya’da maymun çiçeği salgınlarının, enfekte insanları izole ederek ve yakın temasları izleyerek kontrol edildiğini söylüyor. Hastalığın etkisini veya yayılmasını sınırlamak için aşılar ve antiviral ilaçlar mevcut değil, diyor. Çoğu zaman ilaca ihtiyaç duyulmaz, çünkü vücut sonunda virüsü kendi kendine temizler, ancak insanlara destekleyici bakımın bir parçası olarak başka ilaçlar verilebilir.

Avrupa ve Amerika Birleşik Devletleri’nde, enfekte kişilerin yakın temasları, çiçek hastalığına karşı daha eski bir aşı olan ACAM2000 veya Jynneos adı verilen daha yeni bir aşı ile aşılanabilir. Aşı şirketi Bavarian Nordic tarafından yapılan Jynneos, çiçek hastalığı ve maymun hastalığına karşı kullanılmak üzere 2019 yılında ABD Gıda ve İlaç Dairesi tarafından onaylandı. Bu aşının eski aşıdan daha az yan etkisi vardır ve egzama veya zayıf bağışıklık sistemi olan kişiler için daha güvenlidir.

CDC’nin Yüksek Sonuçlu Patojenler ve Patoloji Bölümü müdür yardımcısı Jennifer McQuiston, CDC haber brifingi sırasında ABD’nin Stratejik Ulusal Stokunda 1000’den fazla doz Jynneos bulunduğunu söyledi. Ve şirket yakında daha fazlasını üretmeyi bekliyor. Eski aşının 100 milyondan fazla dozu mevcuttur.

Bir şişe çiçek aşısı
Çiçek hastalığına karşı aşılar da maymun hastalığına karşı korunmaya yardımcı olabilir. Amerika Birleşik Devletleri’nde, maymun çiçeği ile enfekte olan kişilerin yakın temasları, hastalığı önlemek için aşılanabilir. JAMES GATHANY/CDC

Şimdiye kadar, bu salgındaki vakalar hafif olmuştur. Ancak çiçek hastalığına karşı geliştirilen brincidofovir ve tecovirimat adlı iki antiviral ilaç, şiddetli maymun çiçeği vakalarını tedavi etmek için kullanılabilir.

İlaçların maymun çiçeği hastalığına karşı işe yarayacağına dair kanıtların çoğu hayvan çalışmalarından geliyor. Ancak araştırmacılar, Lancet Bulaşıcı Hastalıklar dergisinde 24 Mayıs’ta Birleşik Krallık’ta yapılan küçük bir çalışmada, maymun çiçeği tedavisi olarak brincidofovir alan üç kişide karaciğer sorunları geliştiğini ve ilacı bırakmaları gerektiğini bildirdiler. Tekovirimat verilen bir kişi hastanede sadece 10 gün geçirirken, 22 ila 39 gün arasında hastanede kalan altı hasta hala virüs ürettikleri için hastanede kaldı. Bu sayılar, tedavinin etkinliği hakkında herhangi bir sonuç çıkarmak için çok küçüktür.

 

Oceanside, NY’deki Mt. Sinai South Nassau’da bulaşıcı hastalıklar epidemiyoloğu ve Amerika Bulaşıcı Hastalıklar Derneği sözcüsü Aaron Glatt, daha önce çiçek hastalığına karşı aşılanmış kişilerin de maymun hastalığına karşı bir miktar koruması olabileceğini söylüyor. Ama bu sayılar azalıyor. Çiçek hastalığının 1980’de eradike edildiği ilan edildi ve çoğu ülke 1970’lerde virüse karşı aşılamayı bıraktı. Bu, 50 yaş ve altındaki birçok insanın çiçek hastalığı veya maymun hastalığına karşı bağışıklığı olmadığı anlamına gelir.

Bu, çiçek hastalığının ortadan kaldırılması için olumsuz bir şey” diyor. “Fakat genel şemada, çiçek hastalığını ortadan kaldırmamız olumlu. Çiçek aşısı yaptırmamanın bir sonucu olarak bir avuç maymun hastalığı vakamız olsa bile, bu [yine de] çok, çok iyi bir değişim.”

Yazan: İlknur YEŞİLYURT

Referanslar

Selhorst ve diğerleri. Portekiz’deki salgınla bağlantılı Belçika maymun çiçeği virüsü vakası. Virlogical.org 20 Mayıs 2022.

Isidro ve diğerleri. Maymun çiçeği virüsünün çok ülkeli salgını: genetik sapma ve mikroevrimin ilk belirtileri. Virolojik.org. 23 Mayıs 2022.

Adler ve diğerleri. İnsan maymun çiçek hastalığının klinik özellikleri ve yönetimi: Birleşik Krallık’ta geriye dönük bir gözlemsel çalışma. Lancet Enfeksiyon Hastalıkları. 24 Mayıs 2022’de çevrimiçi yayınlandı. Doi: 10.1016/S1473-3099(22)00228-6

Yinke-Ogunleye ve diğerleri. Nijerya’da insan maymun çiçeği hastalığının yeniden ortaya çıkışı, 2017. Gelişen Bulaşıcı Hastalıklar. Cilt 24 Haziran 2018, s. 1149. Doi: 10.3201/eid2406.180017

ABD Gıda ve İlaç İdaresi. FDA, çiçek hastalığı ve maymun hastalığını önlemek için ilk canlı, kopyalanmayan aşıyı onayladı. Haber bülteni, 24 Eylül 2019.

Adalja ve T. Ingelsby. Yeni bir uluslararası maymun çiçeği salgını. Annals of Internal Medicine. 24 Mayıs 2022’de çevrimiçi yayınlandı. Doi: 10.7326/M22-1581

YouTube Kanalımız

Leave a reply

Please enter your comment!
Please enter your name here