Maymunlar Cehennemi Gerçek mi Oluyor?

Maymunlar Cehennemi Gerçek mi Oluyor?

Primatlarda sesli iletişimi sağlayan gırtlak yapısı daha hızlı evrimleşiyor.

Primatlar diğer memeli canlılara göre sütü büyüklüğüne oranla daha büyük ve daha çeşitli bir gırtlak yapısına sahipler. Bu gelişmiş gırtlak yapısı gün geçtikçe diğer canlılara göre daha hızlı evrimleşiyor.

Rise of the Planet of Apes

Ses kutusu olarak da isimlendirlen gırtlak (Larinks) üç farklı görev üstlenir. Bunlar akciğerlere hava giren havayı düzenlemek, yemek yeme sırasında hava yolunu korumak ve iletişimi sağlamaktır. Gelişmiş gırtlak yapısına sahip türlerde, gırtlak iletişim için önemli bir evrimsel alan olarak değerlendirilmektedir.

Kaç farklı gırtlak türü var?

PLOS Biology’ de yayınlanan makaleye göre 55 farklı gırtlak türü bulunduğu belirtildi. Bu gırtlak türlerinin 3 boyutlu modellemesi yapılarak, gırtlak evriminin ilk büyük ölçekli çalışması oldu.

Yapılan bu çalışmada, 180 kiloluk kaplandan (Panthera tigris), 110 gram olan cüce marmostten (Cebuella pygmaea) kadar çok çeşit memelinin gırtlak modelleri incelendi. İncelemede vücut büyüklükleri ve bu büyüklüğe oranla gırtlak büyüklüğü de dikkate alındı.

Çalışmada 280 gramlık firavun faresi (Herpestes ichneumon) ile 120 kilogramlık goril (Gorilla gorilla) farklılıkları ve benzerlikleri de incelendi.

Çalışma sonucunda, canlıların vücut büyüklükleri aynı olsa bile primatların diğer memeli türlere göre gırtlak büyüklüğü %38 oranında daha büyük olduğu ortaya çıktı. Çalışmada heyecan verici bir diğer olay ise primatlarda gırtlak evriminin daha hızlı olduğu sonucudur. Diğer memeli türlerinde neredeyse sabit olan bir gırtlak oranı yani gırtlak boyu ilk vücut boyu oranı varken, primatlarda bu oran çok fazla çeşitlilik gösterdiği sonucu ortaya çıktı. Araştırmayı yapan bilim insanlarına göre bu sonuç, primatların evrimsel süreçte farklı bir yol izlemelerine imkan sağlayan bir adaptasyon olabileceği düşüncesinde olduklarını belirtiyorlar.

Peki, siz ne düşünüyorsunuz? Primatlar konuşmaya başlayarak, Maymunlar Cehennemi Gerçek olabilir mi?

Yazan: Selim ÖZTEMEL

Cüce marmostten (Cebuella pygmaea)

Kaynak*

YouTube Kanalımız

İlginizi çekebilecek bir yazı daha: Parmaklarımız Nasıl Evrimleşti?

İlginizi çekebilecek bir yazı daha: Evrimin İlk Olarak “Balık”larda Geliştiği Fikri Güçleniyor!

İlginizi çekebilecek bir yazı daha: Gözümüzün Önünde Evrim Geçiren Kertenkeleler

Selim Öztemel (Platin Yazar) hakkında 1399 makale
Çılgın Fizikçiler ve Bilim İnsanları kurucusu, yazarı, YouTube kanalı editörü.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*