Memeliler için Tehdit Dinozorlar Değil de Memeliler miydi?

Memeliler için Tehdit Dinozorlar Değil de Memeliler miydi?

Birmingham ve Oxford Üniversitesi’nden bilim insanlarının beraber yürüttüğü çalışmada dinozorların kitlesel yok oluşunun öncesi ve sonrasında memeli popülasyonları için tehdidin dinozorların değil memeliler olduğuna dair işaretler buldular. 

Memeliler için Tehdit Dinozorlar Değil de Memeliler miydi?

Yapılan çalışmada uçan dinozorların yok olmasından sonra memlilerin çeşitlendiği düşüncesinin aksine veriler ortaya çıktı. Memeliler arasında karmaşık rekabet olduğu ve birbirlerini sanılandan daha fazla tehdit ettikleri sonucu görüldü. Bundan dolayı araştırmayı yapan bilim insanları, evrim ile ilgili yerleşik ve eski fikirlerin son teknoloji ve istatistik bilgileri ile tekrardan test edilmesinin ne kadar önemli olduğunu gösterdiler. 

Dinozorlar ile birlikte yaşayan bir çok memeli türü de dinozorlar ile birlikte yok oldu ve bu yok olan memeli türlerinin, asıl diğer memeli türlerine rakip olduğu ve bunların ortadan kalkması ile memeli türleri çeşitlendi.

Bugün yaşayan memelilerin çoğunun kökeni, 65 milyon yıl önceki kitlesel yok oluştan arta kalan memeli gruplara dayanıyor. Bu atalarımızın çeşitlenmesine engel o dönemdeki dinozorların yok olmasının aksine yine o dönemde ölen baskın memelilerin olduğu görülüyor. 

Yazan: Selim ÖZTEMEL

Kaynak*

YouTube Kanalımız

Selim Öztemel (Platin Yazar) hakkında 1349 makale
Çılgın Fizikçiler ve Bilim İnsanları kurucusu, yazarı, YouTube kanalı editörü.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*