Mesafe Ölçümünde Yeni Mikroçip

Mesafe Ölçümünde Yeni Mikroçip

Hollanda’daki Delft Teknoloji Üniversitesi’nden bilim insanları, Nobel ödüllü 2 yöntemi bir araya getirerek mikroçip alanında yeni bir teknoloji geliştirdiler. Çok hassas bir doğrulukta mesafe ölçümü yapabilen bu yeni mikroçip teknolojisinin su altı ölçümleri ve tıbbi görüntüleme gibi alanlarda kullanılabileceği düşünülüyor.

Genel uygulamaların aksine, mesafe ölçümünde ışık yerine ses titreşimlerini kullanan yeni teknoloji, saydam olmayan malzemeler içini yüksek hassasiyetli konum belirlemede faydalı olabilir.

Yeni teknoloji, optik yakalama ve frekans tarağı (eşit aralıklı frekans çizgilerine sahip tayfa lazer kaynağı) ismi verilen birbiriyle bağlantısız 2 Nobel ödüllü tekniğe dayanmaktadır. Her ikisi de tipik olarak ışıkla ilişkili olan bu teknikler, ses dalgalarına dayalı bir mikroçip teknolojisi oluşturmak için bir araya getirildi.

Geliştirilen mikroçip, esas olarak bir trambolin biçiminde şekillendirilmiş ince bir seramik levhadan oluşuyor. Lazer ışınları ile etkileşimi artırmak için üzerinde delikler açılmış olan bu seramik levha, kıldan yaklaşık bin kat daha küçük bir kalınlıkta. Nature Communications’ta yayınlanan çalışmada, bir lazer ışınına maruz kaldığından levhada yoğun bir titreme başladığı ve titreşen yüzeyden yansıyan lazer ışınlarının oluşturduğu titreşim modelinin, hassas mesafe ölçümleri için bir cetvel işlevi gördüğü ifade ediliyor.

Bu yeni teknolojinin herhangi bir hassas donanıma ihtiyaç duymaması ve bu neden ile ritiminin kolay olmasının önemli bir avantaj olduğunu belirten bilim insanları, karmaşık geri bildirim döngüleri de gerektirmeyen bu mikroçipin basit ve düşük güç tüketen bir teknoloji olduğu belirtiliyor.

Yazan: Selim ÖZTEMEL

New microchip links two Nobel Prize-winning techniques, ScienceDaily, 22.03.2023

YouTube Kanalımız

Selim Öztemel (Platin Yazar) hakkında 1399 makale
Çılgın Fizikçiler ve Bilim İnsanları kurucusu, yazarı, YouTube kanalı editörü.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*