Methuselah Yıldızı’nın Yapısında Ne Var?

Methuselah Yıldızı’nın Yapısında Ne Var?

HD 140283 yani Methuselah Yıldızı’ı evrende ilk oluşan yıldızlardan biri olduğu için diğer yıldızlardan ayrılmaktadır.

Demiri Çok Az

Methuselah Yıldızı’ı, bizim yıldızımız olan güneşe göre iki yüz ellide bir oranında demir bulundurur. Bunun sebebi yıldızın o elementin evrende daha yayın olmadığı zamanda oluşmuş olduğudur. 

Bolca Oksijen

Yıldızın yapısındaki demire oranla oksijenin bolluğu, yıldızın evrenin ilkel zamanında oksijenin zengin olduğu dönemde oluştuğunun bir kanıtıdır. 

Lityum İzleri

Methuselah Yıldızı yapısında fark edilir bir bollukta lityum var. Bunun sebebinin HD 140283’ün kırmızı deve dönüşmemesidir.

Hidrojen Zenginliği

Bilim insanları Methuselah’nın yapısını incelemek için tayfçeker kullandığında yapısının hidrojence zengin olduğunu keşfetti. 

Helyum Zengini

HD 140283 yapısındaki çoğu element aslında evrende ilk oluşan elementler olan hidrojen ve helyumdur. Bu da bize Methuselah Yıldızı’nın yaşını aşağı yukarı göstermiş oluyor.

 

Sayılarlar HD 140283

Methuselah’ın resmi adı olan HD 140283 Altdev bir yıldızdır. Dünya’ya 190,1 ışık yılı uzaklıkta bulunan Methuselah, tahmini 14,5 milyar yaşındadır. Güneş’e oranla kütlesi 0,780 oranındadır. Sıcaklığı ise yaklaşık 5.750 Kelvindir. Yıldızın yarı çapıysa 974.000 kilometredir. 

Nasıl Bir Yıldız Evrenden Daha Yaşlı Gözükmekte?

Çeşitli Teoriler

İlk Olarak Yıldız Ortaya Çıktı

Çok ama çok küçük bir olasılık yıldız Big Bang’den önce oradaydı. Evren oluştuğu zaman bir şekilde onun içine sürüklendi. Bilinen tek şey Methuselah Yıldızı, evrenin oluşumu ile aynı dönemde oluştuğudur.

HD 140283 Yaşı Yanlış Olabilir

Methuselah Yıldızı’nın yaşı son birkaç on yılda sürekli düzeltilerek küçültüldüğü düşünüldüğü göz önünde bulundurulursa, daha fazla düşürülme yani düzeltilme olasılığı olma ihtimali var. HD 140283 yaşı en son hesaplamalara göre 14,27 milyar yıl olduğu ve bunun yanında yaklaşık 800 milyon yıllık bir hata payı olacağı belirtildi. Belki de sandığımızdan daha genç bir yıldız olabilir. Bilim insanları bu konu üzerinde çalışmalara devam ediyorlar. 

Evrenin Yaşı Yanlış Olabilir

Bir yıldızın evrenden daha yaşlı olduğunu söylemek mantıksız bir durumdur. Böyle bir fikre inanan ya da savunan bilim insanlı bulmakta çok zordur. Bu yüzden belki de evrenin yaşı 13,8 milyar yıldan daha fazla olabilir.

Kaynak* (10. Sayı)

Yazan: Selim ÖZTEMEL

YouTube Kanalımız

Selim Öztemel (Platin Yazar) hakkında 1399 makale
Çılgın Fizikçiler ve Bilim İnsanları kurucusu, yazarı, YouTube kanalı editörü.

1 geri izleme / bildirim

  1. Evrenden Daha Yaşlı Bir Yıldız! Methuselah. | Çılgın Fizikçiler ve B. İ.

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*