Michio Kaku Kimdir?

Michio Kaku Kimdir?

Teorik Fizikçilerden biri olan ve en çok tanınan Michio Kaku  New york  şehir kolejinde  Henry Semat Teorik fizik profesörüdür.

Michio Kaku Kimdir?

harika bir iletişimci ve bilimin popülerleştiricisidir. 2008’de yayınlanan İmkansız Fizik ve 2011’de yayınlanan Geleceğin Fiziği gibi fizikle ilgili birçok kitabın yazarıdır. Michio Kaku, çeşitli televizyon programlarında, radyo programlarında, filmlerde yer aldı ve çalışmalarını kendi aracılığıyla erişilebilir kılıyor.

Michio Kaku, 24 Ocak 1947’de Tibet kökenli Japon bir ailenin çocuğu olarak dünyaya geldi. Büyükbabası, San Francisco Depremi için 1906 temizleme operasyonuna yardım etmek için Amerika Birleşik Devletleri’ne göç etti.

Michio San Jose, California’da doğdu. Vietnam Savaşı sırasında, ABD Ordusu tarafından Georgia, Fort Benning’de verilen temel eğitimi ve ardından Washington’daki (eyalet) Fort Lewis’te ileri piyade eğitimini başarıyla tamamladı. Denizaşırı ülkelere gönderilmeden önce savaş çoktan sona ermişti.

Michio Kaku Kimdir?

Küçük yaşlardan itibaren bilime büyük bir ilgi gösterdi. Palo Alto’nun Cubberley Lisesi’nde okurken, evindeki garajda kendi parçacık hızlandırıcısını kurdu. Ona göre amacı, antimadde üretmek için yeterince yüksek enerjiye sahip gama ışını ışınları üretmekti.
Albuquerque, New Mexico’da Ulusal Bilim Fuarı’na katıldı ve hidrojen bombasının babası Edward Teller’ı etkileyerek Hertz Mühendislik Bursunu kazanmasını sağladı.

Michio Kaku, fizik dersinde birinciydi ve 1968’de Harvard Üniversitesi’nden üstün başarı derecesiyle (en yüksek dereceyle) mezun oldu. 1972’de Berkeley Radyasyon Laboratuvarı’nda araştırma yaptıktan sonra. Aynı yıl Princeton Üniversitesi’nde ders vermeye başladı.
Kaku daha sonra The City College of The City University of New York’ta  kuantum mekaniğini araştırmaya devam etti ve 25 yılı aşkın bir süredir ders verdiği CUNY’de teorik fizik alanında Henry Semat Kürsüsü ve Profesörlüğünü elinde tutuyor.

Kaku, diğerleri arasında hadronik fizik, süpersimetri, süper yerçekimi, süper sicim teorisi ve kuantum fiziği gibi çeşitli alanlarda uzmanlığa sahiptir. Bu konulardaki bilgisi, Physics Review gibi fizikle ilgili konuları kapsayan farklı dergilerde 70’den fazla yayına konu olmuştur.

Michio Kaku, bilimi yaygınlaştıran biri olarak bilinir ve birkaç popüler bilim ders kitabı yazmıştır. İlk kitabı 1994’te yayınlandı – Hiperuzay , ardından bir yıl sonra Jennifer Thompson ile birlikte yazdığı Beyond Einstein geldi. 1998’de Visions: How Science Will Revolutionize the 21st Century’yi , ardından 2004’te iki kitap yayınladı: Einstein’s Cosmos ve Parallel Worlds. En son çalışmaları arasında İmkansızın Fiziği (2008), Geleceğin Fiziği (2011) ve Aklın Geleceği (2015) bulunmaktadır.

Tüm bu yayınlar, Michio Kaku’nun inandığı fütürist vizyon göz önüne alındığında, teorik fizik ve diğer ilgili disiplinlerle ilgilenen akademisyenlerin ve benzer şekilde meraklı beyinlerin zihinlerinde büyük bir ilgi uyandırdı.

Michio Kaku’nun yayınları, onun doğa güçlerini anlamak ve tek bir teoride birleştirmek için devam eden arayışa katılımını yansıtıyor. Çalışmalarını Einstein’ın daha önceki bulgularına dayanarak sürdürmekte ve Michio Kaku, sicim alan teorisinin kurucularından biri olarak bilinmektedir. Hiperuzay  adlı kitabı çok satanlar listesine girdi ve aynı yıl hem The Washington Post hem de New York Times tarafından en iyi bilim kitaplarından biri seçildi

Bu, Michio Kaku’nun adı her geçtiğinde yaygın olarak duyulan bir ifadedir ve bunun iyi bir nedeni yoktur. Hem kitapların hem de dergi makalelerinin kapsamlı yayınlarının yanı sıra, birçok farklı medya biçiminde bilinen bir varlığa sahiptir.

BBC, Discovery, ABC, CNN ve Science Channel gibi birkaç önemli televizyon kanalında yer aldı. physics Review’daki yayınlarının yanı sıra Wired, New Scientist ve Discover gibi popüler bilim yayınları aracılığıyla da çalışmaları ve makaleleri kamuoyuna sunulmaktadır.

Medyada daha yeni maruz kaldığı şeylerden bazıları, History Channel’ın The Universe ; BBC’nin Zamanı ; olağanüstü bir zaman keşfinden geçtiği; ve BBC’nin Geleceğin Vizyonu , burada hem bugünün hem de geleceğin bilimini keşfetti.

Haftalık olarak Michio Kaku, ABD’nin her yerinde yayınlanan radyo programlarında duyulabilir. Science Fantastic  ve Explorations in Science programlarına ev sahipliği yapıyor . Bu haftalık radyo programlarının dışında, fizik ve çalışmalarıyla ilgili konuşmaları, çalışmalarına adanmış çeşitli web sitelerinde ve YouTube kanallarında görülebilir.

Ayrıca zamanda yolculuk olasılığını tartışan Obsessed  and Scientific gibi belgesellerin bir parçası oldu , ABC’nin UFO’ları: Görmek İnanmaktır ve Ben ve Isaac Newton’da yer alan bilim adamlarından biriydi . BBC için üç saatlik Visions of the Future belgeseline ev sahipliği yaptı . 2009 yılında Science Channel’da  Sci Fi Science: Physics of the Impossible adlı haftalık bir TV dizisine ev sahipliği yaptığında . En ilginç düşüncelerinden biri , yıldızlararası keşfin olası geleceğini tartıştığı Discovery Channel’ın Alien Planet programında yer aldı .

Farklı ortamlardaki varlığı ve karmaşık teorileri anlaşılması daha kolay bir dille iletme becerisi, onu bilimin etkili bir popülerleştiricisi yaptı.

İki kız babası olan Kaku, Shizue Kaku ile evlidir. En sevdiği şarkılar arasında, hem fizik hem de yıldızlararası bilim konularına olan ilgisi doğrultusunda Star Wars Teması ve Star Trek’in Yeni Nesil Teması yer alıyor.

Yazan: Sude MANAV

Kaynak

m.kaku.org

Famousscientists

YouTube Kanalımız

Çılgın Fizikçiler (SEO Manager) hakkında 663 makale
Çılgın Fizikçiler ve Bilim İnsanları ekibi ve dışarıdan destek veren gönüllülerin yazıları.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*