Daha Fazlası

  Microsoft Kaybettiğimiz Yakınlarımızı Yapay Zekaya Dönüştürmek İçin Patent Aldı

  Microsoft Kaybettiğimiz Yakınlarımızı Yapay Zekaya Dönüştürmek İçin Patent Aldı

  Biz Türkler bu konuya Kemal Sunal’ ın “Japon İşi” filminden aşinayız aslında. 🙂 1987 yapımı Kartal Tibet’ in yönettiği filmde “robotlarda sever fakat her şeyin aslı en güzelidir.” Teması işlenmişti. Evet her şeyin aslı en güzelidir. En özelidir fakat filmde Veysel’in aşk acısını biraz olsun dindirmişti japon robot.

  İşte o japon robot gerçek olma yolunda hızla ilerliyor. Artık teknolojinin hızına yetişemiyoruz. Gün geçmesin ki bir teknoloji haberiyle uyanmayalım. Tteknolojinin   en pik noktasında artık  hayaller ve gerçekleri ayırt etmemiz oldukça zorlayıcı olacağı düşüncesindeyim.

  Aynı zamanda  2013 yapımı Black Mirror “be right back” bölümünün konusuda olmuştu.

  Bir teknoloji şirketi Luka’nın kurucu ortağı Eugenia Kayda trafik kazasında ölen arkadaşı Roman Mazurenko’nun 8 bin satırlık mesajlarını kullanarak onun konuşmasını taklit eden bir robot oluşturmaya çalışmıştı.

  Patentin amacı kişinin görüntülerinden, ses verilerinden, sosyal medya görüntülerinden, elektronik mesajlardan ve diğer bilgilere dayalı bir yapay zeka oluşturmak. Bu kişi bir arkadaş, akraba, tanıdık, ünlü, kurgusal, tarihi figür ve ya rastgele birisi hatta kendimiz bile olabilir.

  Microsoft Kaybettiğimiz Yakınlarımızı Yapay Zekaya Dönüştürmek İçin Patent Aldı

  Geleceğin heyecan vericiliği hepimizi cezbetse de, yapay zekanın İnsan hayatını kolaylaştırmada her ne kadar  artıları olsada, insanların yapay zekaya hizmet ettiği bir gelecek olasılığı da endişe verici gerçekten…

   

   

  Yazan: Damla Buket TAŞ

  Kaynak*

  Kaynak**

  YouTube Kanalımız

  Damla Buket Taş (Bronz Yazar)
  Marmara Üniversitesi - Anadolu Üniversitesi Maliye

  Popüler Yazılar

  İlgili Yazılar

  Leave a reply

  Please enter your comment!
  Please enter your name here

  %d blogcu bunu beğendi: