Migren Beyni Nasıl Etkiliyor?

Migren Beyni Nasıl Etkiliyor?

Migren hastalığının başlıca etkileri, şiddetli baş ağrısı nöbetleri, bulantı ve ışığa karşı aşırı duyarlılıktır. Genetik hastalığın etkileri iyi bilinse de, hastalığın nasıl ortaya çıktığı ve beyni nasıl etkilediği tam olarak bilinmiyordu. Fakat hastalık, yalnız baş ağrısı ataklarında etkisini göstermiyor.

Migren hastalarının beyin etkilerinde, serebral korteks anatomisinde ve kandaki bazı zar lipidlerinde anormalikler görülür.

Güney Kaliforniya Üniversitesi’nden Wilson Xu ve çalışma arkadaşları migrenin yeni bir özelliğini buldu. Çalışmada kronik migren ağrısı çeken 10 kişi ile episodik migren atakları geçiren başka 10 kişi ile sağlıklı 5 kişinin yüksek çözünürlüklü beyin taraması kıyaslandı. MR tomografisiyle alınan görüntülerde özellikle kan damarlarının çevresinde dikkat çeken farklılıklar görünüyor. Ayrıca bu çalışma, migren hastalarındaki mikrovasküler değişimlerini inceleyen ilk araştırma.

Migren Beyni Nasıl Etkiliyor?

Araştırmacılar migren ataklarının, kan akışını etkileyerek ,ağrılara neden oluyor. Akut nöbetleri dışında herhangi bir değişim olup olmadığı araştıran ekip, kronik ve episodik migren atakları çeken kişilerin mikrovasküler alanlarında belirgin değişimler olduğunu gördü. Bu değişimler kan damarlarını çevreleyen ve lenflerin oluşmasında rol oynayan içeri sıvı dolu kanallar. Genişlemeler bu damarlarda patolojik değişkenliğin ve iltihaplanmanın bir göstergesi olabilir.

Araştırmaya göre migren hastalarında özellikle de Centrum semiovale isimli bölgedeki perivasküler alanlar genişlemiş. Korteks ve beynin ana ventrikülleri arasında olan bu bölge, sinir uçlarından oluşan beyaz maddeyi kapsıyor. Beynin iki lobunda da bulunan bu hilal şeklinde bu alanda, kan kılcal damarlarındaki en küçük sızıntıların neden olduğu çok sayıda küçük yoğunlaşmış alanlar ve mikro lezyonlar keşfedildi. Fakat bu bilgilere karşın bu gözlemlerin migrene neden mi sonuç mu olduğu henüz bilinmiyor.

Yazan: Selim ÖZTEMEL

Mysterious Changes Identified in The Brains of People Who Get Migraines, 23.11.2022, Science Alert

YouTube Kanalımız

Selim Öztemel (Platin Yazar) hakkında 1399 makale
Çılgın Fizikçiler ve Bilim İnsanları kurucusu, yazarı, YouTube kanalı editörü.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*