Mikroplastikler Her Yerde Hatta Bebek Bedeninde

Yenidoğanların ilk dışkılarında bile az miktarda mikroplastik tespit edilmesi, bu bebeklerin anne karnında bile mikroplastiğe maruz kaldığının bir kanıtıdır. Yani mikroplastikler her yerde. Mikroplastiği yiyecekler ve içme suyuyla alıyoruz, hatta soluduğunuz havadaki toz bile minik plastik partikülleri içeriyor. 

Mikroplastiğin bir kısmı bedenimize giriyor ve dışkıyla atılırken diğer kısmı dokulara ve organlara kadar sızıyor. Sağlığa olan etkisi henüz tam olarak açıklanamamış olsa da ilk laboratuvar testleri plastik partiküllerinin hücrelere zarar verdiğini ve iltihap reaksiyonlarına yol açabileceğini gösterdi. Çocukların ne derece etkilendikleri bugüne dek pek bilinmiyordu. Eski bir araştırma plastik biberonların olası bir kaynak olabileceğini göstermişti. 

New York Üniversitesi’nde Junjie Zhang ile çalışan ekip, şimdi bir pilot araştırması çerçevesinde 3 yenidoğanı, 6 bir yaşındaki çocuğu ve 10 yetişkini inceledi. Aranan mikroplastikler polietilen teraftalat (PET) ve polikarbonat (PC) idi. Mikroplastik hem küçük çocukların hem de yetişkinlerin dışkılarında bulundu. Hatta yenidoğanların ilk dışkılarında bile az miktarda mikroplastik tespit edildi; bu bebeklerin anne karnında bile mikrop- lastiğe maruz kaldığının bir kanıtı. Küçük çocuklara ait altı dışkı örneği, kuru ağırlığın gramı başına ortalama 36 mikrogram PET mikroplastik içeriyordu. 

Yetişkinlerde, araştırmacılar, 10 diski örneğinden 8’inde PET mikroplastikleri buldular. Ortalama içerik kuru ağırlığın gramı başına 2,6 mikrogram, yani küçük çocuklara kıyasla on kat daha az. Dışkıdaki polikarbonat konstanstrasyonu bebeklerde ve yetişkinlerde benzer oranlarda tespit edildi. Bebeklerde ortalama 78, yetişkinlerde ise 110 nanogram olarak saptandı Bu sonuçlara göre, bebeklerin mikroplastik maruziyetinin yetişkinlerden daha yüksek olduğunu görülüyor. Araştırmacılar bunun nedenini bebeklerin oyuncak, diş kaşıyıcı ve şişe gibi ürünlerin yaygın kullanımına daha fazla maruz kalmasına bağladılar. Ancak, sonuçlarını doğrulamak için daha büyük çalışmalara ihtiyaç olduğu da vurguladılar.

Yazan: Bilge KAPLAN

Kaynak*

YouTube Kanalımız

Leave a reply

Please enter your comment!
Please enter your name here