Milyonlarca Çinli’nin Ölümüne Sebeb Olan Serçe Katliamı

Buna inanın ki tabiatta ki her şey ama her şey zincirleme olarak birbirine bağlıdır. Her canlı çok değerli ve hiçbirinin diğerinden bir üstünlüğü yoktur. Her ne kadar bilginin bedenine inmediği insanlarca hiyerarşi bir düşünce ile  kendi üstünlüğünü savunsa da Tarih bunu kanıtlayacak olaylarla doludur. Bunlardan bir tanesi 1949′ da çin halk cumhuriyetinin kurucusu Mao Zedong Pekin’in “serçelere hücum harekatı”nı başlatmasıyla yaşandı.

Milyonlarca Çinli’nin Ölümüne Sebeb Olan Serçe Katliamı

Biyolog Zhou Jian’ ın  dört hayvanın soyunun kurutulmasıyla tarımın şahlanacağı fikri Mao ‘ yu ikna eder. 1958 ‘ de ileriye doğru büyük sıçrama (the great leap forward) uygulamasını başlatır.

Uygulamanın tarım politikaları ile ilgili alt dalı karasinek, sivrisinek , fare ve serçelerin soyunu kurutmak,  harekatın adı serçelere hucum ve ya serçelerin soyunu tüketme harekatı taktik buraya dikkat! yemleme ve tuzağa düşürme yöntemleri işe yaramayınca, aç bırakmaya yormaya karar verilir. Ülkede genci yaşlısı , torunu torbası , erkeği kadını sabahtan akşama kadar tencere ,çanak , çığlıklar ıslıklar tabi serçeler havada çırpınıp durur. Çünkü bu  küçücük hayvanlar havada onbeş dakikadan fazla kalamazlar. Bitkin halde kütlesel olarak ölürler beraberinde küçük kuş türleri de…

Ölü serçelerden dağlar yapılır. Fotoraflar yayınlanarak halk coşturulur. Çocukların ellerine sapan  En çok öldürene sertifikalar verilir. Bir yıl içinde iki milyar serçenin öldürüldüğü söylenir.

1958 sonunda çin neredeyse tamamını yok ettiği serçelerin zaferini kutlar.

Tabiki Doğa’nın Tekerine Çomak Sokmanın Bir Bedeli Olacaktır.

1959- 60 tırtıl, çekirge , yaprak biti vs korkunç bir oranda artar. Okullar endüstriler bu sefer tırtılları toplamak için seferber olur. Ama nafile mahsullerin yok olmasıyla 30 milyona yakın çinlinin ölümüne sebeb olan kıtlık yaşanır.

Çin, Sovyetler birliği ve Kanadadan yardım talep eder ve onlarca vagonlar dolusu serçe gelir Sovyetler Birliğinden

Mao bedelini çok  ağır ödedikleri olayda şu tarihi sözleri dökülür dudaklarından “Boşverin Gitsin ” ve o günden sonra avlanmak yasaklanır…

Yazan: Damla Buket TAŞ

Kaynak*

Kaynak**

YouTube Kanalımız

Leave a reply

Please enter your comment!
Please enter your name here