Milyonlarca İnsanların Hayatını Kurtaran Yaban Arıları

Yaban arıları ne bal yapımı ne de polenleme yapar. Tekrar tekrar sokma yeteceği ile nam salmış baş belaları olarak bilinir. Bir de yaban arılarını daha beteri olan parazit yaban arıları vardır. 

Milyonlarca İnsanların Hayatını Kurtaran Yaban Arıları

Parazit yaban arıları, genelikle virüs ve parazit ile birlikte larvalarını bir konak canlıya bırakırlar. Larvalar büyüdükten sonra haberiz konakçıyı öldürerek dışarı çıkarlar. Ve böyle sürer gider. Alien serisine ilham kaynağı olmuşsa da insana yumurta bırakan parazit yaban arıları bilinmemektededir. 

Bu arıların bazılar daha da ileri giderek konak canlıyı zombiye çevirir. 

Peki bu arılar nasıl oldu da milyonlarca insanın hayatını kurtarıdı?

70l’erde Brezilya’da ortaya çıkan turunçgil unlu biti (Phenacoccus manihoti) istilacı olarak Batı ve Orta Afrika’ya girdi. Kısa sürede tarlara yayılarak mahsüllerin %80’ini telef olmasına neden oldu. Bu olay 200 milyon insanın gıda güvenliğini tehlike altına aldı.

Phenacoccus manihoti 

Bölgede araştırma yapan İsviçreli entomolog Hans Rudolf Herren, unlu biti parazitleyen yaban arısı (Epidinocarsis lopezi) keşfetti. Bu yaban arısı bölge canlılarına çok az risk oluyordu. 

Epidinocarsis lopezi

Herren, istilaya uğrayan bölgelere uçakla bu yaban arısı kozalarını dağıttı. Dağıtılan bölgedeki yaban arısı popülasyonu artınca unlu bit popülasyonu kontrol altına alındı. 

Yapılan bu çaba sayesine 20 milyon insanın hayatı kurtarıldığı düşünülüyor. Herran, bu çalışmasıyla 1995’te Dünya Gıda Ödülü’nü kazandı. 

Yazan: Selim ÖZTEMEL

Kaynak*

YouTube Kanalımız

Leave a reply

Please enter your comment!
Please enter your name here