Modern Kimyanın Babası: Antoine Lavoisier Kimdir?

Modern Kimyanın Babası: Antoine Lavoisier Kimdir?

Kimya derslerinden ismine aşina olduğumuz Antoine Lavoisier tam adıyla Antoine-Laurent de Lavoisier 26 Ağustos 1703 Paris doğumlu  Fransız kimyagerdir. Zengin bir aileye mensup olan Lavoisier, babasının etkisinde kalarak hukuk eğitimi alır. Hukuk eğitimi sırasında doğa bilimlerine yönelir ve dönemin başarılı bilim adamları eşliğinde fizik ve kimya alanlarında çalışmalara  katılır. Kimyaya ve laboratuvara olan ilgisi sebebi ile  hukuk eğitimini tamamladıktan sonra kimya alanında çalışmaya başlar. 21 yaşında iken Paris’in sokaklarını aydınlatma proje yarışmasında birincilik alır .Kimya alanında göstermiş olduğu başarıları göz önüne alınarak  25 yaşında iken akademiye üye seçilir. Çalışmalarında, ölçümde çok hassas olan Lavoisier kendisinden önce simya olarak anılan kimyaya katkılarıyla kimya, bilim dalı haline gelir. Birçok başarılı çalışmada bulunan Lavoisier talihsiz bir olayla suçlanarak  giyotinle idam edilerek 51 yaşında ölmüştür.

Flogiston Kuramı

Lavoisier akademiye seçildiği dönemde, kimyagerler yanma olayının gerçekleşebilmesi için ‘filogiston’ adı verilen bir maddenin olması gerektiği düşüncesindeydi. Flogiston ; yanma,kalsinasyon ve solunum sırasında açığa çıkmakta ve tersi durumlarda emilmekteydi. Bu düşünce Lavoisier için ilk başlarda kabul edilebilir bilgi gözükse de uzun yıllar süren deneyler sonucunda flogiston kuramının yerini oksidasyon  teorisinin almasını  sağlamıştır.

 Kütlenin Korunumu Kanunu

 

Lavoisier’den önce kütlenin korunumu deneyler sonucunda belirlenen bir kesinlik değil sadece bir varsayımdı.Lavoisier ise maddelerin kimyasal reaksiyonla oluşmadığı yada yok olmadığı inancındaydı. Bu inancını deneylerle ispatlama çabasındaydı fakat ispatlamada zorlanmaktaydı. Ölçüm konusunda hassaslığı ve titizliği, çalıştığı reaksiyonlarda kullandığı bütün maddeleri tartmaya sevk ediyordu. Bu titizliği ona adıyla da anılan Kütlenin Korunumu Kanunu’nun temelini oluşturmasını sağlamıştır.

Yazan: Tuba DEMİRHAN

Kaynak*

Kaynak**

YouTube Kanalımız

Çılgın Fizikçiler (SEO Manager) hakkında 663 makale
Çılgın Fizikçiler ve Bilim İnsanları ekibi ve dışarıdan destek veren gönüllülerin yazıları.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*