Daha Fazlası

  Moxie – Nasa’nın Perseverance Keşif Aracında Bir Cihaz

  Moxie – Nasa’nın Perseverance Keşif Aracında Bir Cihaz

  NASA’nın Perseverance gezgini, Mars havasını oksijene dönüştüren ve daha büyük ölçekte üretilirse yalnızca nefes almak için değil, aynı zamanda yakıt için de kullanılabilen bir cihaz taşıyor.

  Mars Oksijen Yerinde Kaynak Kullanım Deneyi veya MOXIE, Perseverance’ın birincil biliminden ayrı olan deneysel bir araçtır.  Gezginin ana amaçlarından biri, eski mikrobiyal yaşam belirtilerini taşıyabilecek iade edilebilir kaya örneklerini yakalamaktır.  Perseverance, bu hedefe ulaşmaya yardımcı olmaya yönelik bir araç setine sahipken, MOXIE yalnızca gelecekteki insan keşif çabaları için gerekli olan mühendisliğe odaklanmıştır.

  Mars Oksijen Yerinde Kaynak Kullanımı Deneyi daha çok MOXIE olarak bilinir.  NASA, 18 Şubat Perşembe günü  Mars’a insan keşfi için Perseverance aracını gönderdi. Gelecekteki kaşiflerin Mars atmosferinden itici gaz ve nefes almak için oksijen üretebileceği bir yol gösterecek.

  Uzay çağının başlangıcından beri, araştırmacılar yerinde kaynak kullanımı veya ISRU hakkında konuşmuşlardır.  Bunu karada yaşamak ve yerel çevrede bulunanları kullanmak olarak düşünün.  Bu, mağaralarda kullanılmak veya barınmak için eritilebilecek su buzu bulmak vb. şeyleri içerir, aynı zamanda roket yakıtı ve tabii ki nefes almak için oksijen üretir.

  Aletin baş araştırmacısı Massachusetts Institute of Technology’den Michael Hecht, nefes almanın MOXIE’nin gerçek amacının sadece faydalarından biri olduğunu söyledi.  Roket itici, astronotların ihtiyaç duyacağı en ağır sarf malzemesi olduğundan, varış noktalarında oksijen üretebilmek, mürettebhatlı ilk Mars yolculuğunu daha kolay, daha güvenli ve daha ucuz hale getirecektir.

  Oksijen Üretmek Isı Gerektirir

  Mars’ın atmosferi, insan yaşamı ve roket itici üretimi için büyük bir zorluk teşkil ediyor.  Mars atmosferinin yalnızca% 1’i kadar yoğun  ve% 95’i ise karbondioksittir.

  MOXIE bu havayı bir pompa ile çeker, ardından her bir karbondioksit veya CO2 molekülünden iki oksijen atomunu ayırmak için elektrokimyasal bir işlem kullanır.  Gazlar sistemden geçerken, ne kadar oksijen üretildiğini, ne kadar saf olduğunu ve sistemin ne kadar verimli çalıştığını kontrol etmek için analiz edilirler.  Her deney çalıştırıldıktan sonra tüm gazlar atmosfere geri verilir.

  Bu elektrokimyasal dönüşüme güç vermek çok fazla ısı gerektirir – yaklaşık 1.470 derece Fahrenheit (800 santigrat derece).  Bu yüksek sıcaklıklar nedeniyle, bir ekmek kızartma makinesinden biraz daha büyük olan MOXIE, çeşitli ısıya dayanıklı malzemeler içerir.  Aerojel adı verilen süper hafif izolasyon, cihazı çalışma sıcaklıklarında tutmak için gereken gücü en aza indirirken, özel 3D baskılı nikel alaşımlı parçalar enstrümanın içinde ısıyı dağıtmaya yardımcı olur.  MOXIE’nin dışı, kızılötesi ısının mükemmel bir yansıtıcısı olan ve bu kabarma sıcaklıklarının Perseverance’ın diğer kısımlarına yayılmasını önleyen ince bir altın tabakasıyla kaplanmıştır.

  NASA’nın Güney Kaliforniya’daki Jet Propulsion Laboratuvarı’nda MOXIE sistem mühendisi Asad Aboobaker, “MOXIE, saatte yaklaşık 6 ila 10 gram oksijen üretecek şekilde tasarlandı – küçük bir köpeğin nefes alması için yeterli,” dedi.  “Yapmak için tasarlanmış tam ölçekli bir sistemin (eve dönüş için itici gaz) oksijen üretimini MOXIE’nin yaratacağının yaklaşık 200 katına çıkarması gerekecek.”

  Moxie ile ilgili bilmemiz gereken 5 şey var.

  1. MOXIE, Mars’ta Oksijen Üretiyor

  Karbondioksit, Mars’ın atmosferindeki gazın ~% 96’sını oluşturur.  Oksijen, Dünya atmosferindeki% 21’e kıyasla yalnızca% 0.13’tür.

  2. MOXIE bir Test Modelidir

  MOXIE, bir araba aküsü boyutundadır.  Mars’taki insan görevlerini destekleyen gelecekteki oksijen jeneratörleri yaklaşık 100 kat daha büyük olmalıdır.

  3. MOXIE, Geleceğin Kaşiflerine Yardımcı Oluyor

  Mars’tan fırlatmak için, insan kaşiflerin yaklaşık olarak bir Uzay Mekiğinin ağırlığı kadar 33 ila 50 ton (30 ila 45 metrik ton) yakıta ihtiyaçları vardır.

  4. MOXIE Bir Ağaç Gibi Nefes Alır

  MOXIE, bir ağaç gibi oksijen üretir.  Karbondioksiti solur ve oksijen verir.

  5. Mars’ta Ev Yapımı

  Mars’taki ev yapımı sıvı oksijen, insanların Kızıl Gezegende keşif için ihtiyaç duydukları itici yakıtın dörtte üçünden fazlasını sağlayabilir.

  Peki Moxie İsmi Nereden Gelir?

  MOXIE, Mars’ta insan ayak izlerine yol açmaya yardımcı olan bir aracın kısa ve hızlı bir adıdır.  İnsanların Oksijen üreterek Mars’ı keşfetmesine yardımcı olur.  Kızıl Gezegende “Yerinde”  (in situ) çalışır ve bir Deneydir. ( Mars by making OXygen. It works “In situ” (in place) on the Red Planet, and is an Experiment.)

  “Moxie” bir kişilik özelliği de olabilir.  Moxie’li biri cesur, maceracı, güçlü ve canlı olarak kabul edilir. Bu konuda kimse emin olamasa da kelime “karanlık su” olarak Kızılderili yer adlarına kadar uzanabilir.  1800’lerin sonlarında, insanlar bir tonik ve daha sonra bir meşrubat olan “Moxie” yi içmişler.  İçeceğin sağlık açısından faydaları olduğu için insanlar, canlılık ve dayanıklılık anlamında moxie kelimesini kullanmaya başladı.  Kesinlikle bugünkü  Amerikan kelime dağarcığına dayanır. Moxie’yi bugün bazı eski, nostaljik soda-pop dükkanlarında içmek mümkün.

  Yazan: Derya Altuğ

  Kaynak*

  Kaynak**

  Kaynak***

  YouTube Kanalımız

  Çılgın Fizikçiler
  Çılgın Fizikçiler ve Bilim İnsanları ekibi ve dışarıdan destek veren gönüllülerin yazıları.

  Popüler Yazılar

  İlgili Yazılar

  Leave a reply

  Please enter your comment!
  Please enter your name here

  %d blogcu bunu beğendi: