Multifokal Kontakt Lens Nedir?

Multifokal Kontakt Lens Nedir?

Teknolojinin gelişmesi ile birlikte hayatın her alanında olduğu gibi sağlık alanında da çeşitli gelişmeler yaşanmaktadır. Göz sağlığında; görme bozukluklarının takibinde ve iyileştirilmesinde de teknolojinin gelişmesi ile gözlük kullanımı çoğu durumda yerini kontakt lenslere bıraktı. Kullanımı her geçen gün daha da yaygınlaşan kontakt lenslerin daha kullanışlı, daha verimli olmaları ve görme bozukluklarını daha iyi tedavi edebilmeleri adına doktorlar ve bilim insanları çalışmalarını sürdürmektedir. Bu doğrultuda multifokal kontakt lensler karşımıza çıkmaktadır.

Multifokal Lens Nedir?

Multifokal lensleri açıklamaya başlamadan önce görme bozukluklarına değinmekte fayda var. Görme bozuklukları gözün görevini yerine getirememesi sonucunda oluşur. Şöyle ki; görme işlevinin gerçekleşmesi için gerekli olan ışık ışınları, gözde bulunması gereken yere ya ulaşamaz ya da bu noktayı geçer. Göze gelen ışınlar retinanın önüne düştüğünde miyop, retinanın arkasına düştüğünde hipermetrop oluşur. Miyop uzağı görememe problemi iken, hipermetrop yakını görememe problemidir. Astigmat ise ışının retinada odaklanamaması sonucunda bulanık görüş oluşmasıdır. Bu görme bozukluklarına ek olarak, yaşlıklıktan kaynaklanan görme bozukluğu olan presbiyopi vardır. Bu görme bozuklukları genel olarak gözlük ile ya da kontakt lensler aracılığı ile çözülmektedir.

Sırasıyla lens çeşitleri; Klasik Lens ( sadece uzak veya yakın), Bifokal Lens (uzak ve yakın), Trifokal Lens ve Progresif Lens. Fotoğraf: visioncenter.org

Klasik lenslerin aksine, multifokal kontakt lensler birden fazla görme bozukluğunun tek bir lens aracılığı ile tedavi edilmesini sağlar. Multifokal lensler genellikle ilerleyen yaş ile birlikte  görülmeye başlanan görme bozukluklarını tedavi etmek amacı ile kullanılmaktadır. Yaşlanma ile birlikte baş gösteren yakını ve uzağı görememe problemleri tek bir lens ile çözülerek, iki farklı gözlük kullanımının önüne geçilmiş olunur. Bu bakımdan büyük kolaylık sağlayan multifokal lensler; miyop, hipermetrop ve astigmat gibi ikiden fazla görme bozukluğuna aynı anda sahip olan bireyler için oldukça kullanışlıdır.

Multifokal Lens Çeşitleri

Multifokal lenslerin kendi içinde çeşitleri bulunmaktadır. Multifokal lens çeşitlerini bifokal, trifokal ve progresif lensler olarak sınıflandırmak mümkündür.

Bifokal kontakt lensler, yakını ve uzağı görme problemi için kullanılması önerilen lenslerdendir. Trifokal lensler ise üç farklı mesafede görme bozukluğuna çözüm sunmaktadır; trifokal lensler ile yakın, uzak ve bir kol uzunluğu olarak tanımlayabileceğimiz ara mesafedeki görme bozukluklarına çözüm üretilir.

Multifokal lenslerde farklı mesafelerdeki görme bozuklukları için sınırlar bulunmaktadır. Progresif multifokal lenslerde ise yakın ve bir kol uzunluğu mesafe arasında bu sınırlar bulunmaz.

Sonuç olarak çeşitli multifokal lensler, farklı yaşta ve farklı görme problemine sahip bireyler için kullanışlı çözümler sunmaktadır. Multifokal lenslere alışmak zaman gerektirse de, amaç görme bozukluğunu en efektif şekilde çözmektir. Bu noktada tercih bireylere aittir. En önemli ve en doğru yol ise tabii ki göz doktoruna danışıp, her birey için farklı bir yol izlenebileceğini göz önünde bulundurmaktır.

Kaynakça:

Yazan: Elif IŞIK

Multifokal Kontakt Lensler: Nedirler (Artıları ve Eksileri),  Nvisioncenters 14.08.23

Çok Odaklı Lensler, Opto, 18.03.23

Çok Odaklı Lensler Nedir? (Aşamalı Lensler), VisionCenter, 24.10.23

YouTube Kanalımız

Elif Işık (Gümüş Yazar) hakkında 43 makale
17 Eylül 1998 tarihinde İstanbul Kadıköy'de doğdum. Lise eğitimimi Atakent Anadolu Lisesi'nde bitirdikten sonra, İstanbul Üniversitesi Fizik Bölümü'nü kazandım ve 2022 yılında mezun oldum. Şu anda İstanbul Teknik Üniversitesi'nde yüksek lisans yapmaktayım.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*