Murphy Kanunu Nedir?

Murphy Kanunu Nedir?

Sen kapıdan dışarı fırlarken telefon her zaman çalıyor mu?

Bu gerçekten önemli bir çalışmayı yazmanın ortasındayken bilgisayarınız çöküyor mu?

Havada hiç bulut yokken arabanızı yıkatırsınız ve beş dakika sonra yağmur mu yağar?

Murphy Kanunu Nedir?

Öyleyse, yukarıda anlatılanlar gibi olaylar meydana geldiğinde kontrolden çıkmış hissediyorsanız ve bu stres seviyenizi yükseltirse – işte kontrolü geri almanıza yardımcı olabilecek iyi haberler: Bu tür olayları ve ne zaman meydana geldiklerini tahmin eden bir teori var. Adı Murphy Kanunu.

Murphy Kanunu’nun Kökeni

Bir nevi başarısızlıklar veya şanssızlıklar üzerine yoğunlaşmış olan mühendis Edward A. Murphy Jr tarafından ortaya atılmıştır. Evet Murphy gerçek bir insandır. 

Edward A. Murphy Jr

Hikayenin başlangıcı Kaliforniya’daki Edwards Hava Üssü’nde 1949 yılına kadar gidiyor. Murphy’nin, Amerikan Hava Kuvvetlerinin MX981 kod adlı, çarpışma testi araştırma projesi sırasında John Stapp tarafından meşhur edilmesine dayanıyor.

Kanunun isim babası, o sırada mühendis bir yüzbaşı olan Ed Murphy. Gerginlik ölçen algılayıcılarda kablolamadan doğan sürekli hatalardan bıkan Murphy, kablolamayı yapan teknisyene kızgınlığını “bir işi yanlış yapmanın bir yolu varsa, bu adam onu mutlaka bulur” diyerek dile getiriliyor. Buradaki komedi potansiyelini gören iş arkadaşları, Murphy’nin bu cümlesi ve çeşitli varyasyonlarına “Murphy’nin Kanunları” adını veriyorlar ve aralarında esprili bir şekilde yaymaya başlıyorlar.

Murphy Kanunları’nın temeli, şu söze dayanır: “Eğer bir işi halletmek için birden fazla olasılık varsa ve bu olasılıklardan biri, istenmeyen sonuçlar veya felaket doğuracaksa; kesinlikle bu olasılık, gerçekleşecektir.”

Murphy Kanunu Nedir?

Murphy Kanunları’nın tersi, murphy kanununun tersten yazılışı olan “Yhprum Kanunu” olarak tanımlanır. Bu kanuna göre; ” bir şeyin çalışma ihtimali varsa mutlaka çalışır, bir işin oluru varsa mutlaka olur.”

Ancak İnsanlar, daha çok karamsar düşündükleri için bu olumlu düşünmeye odaklanan kanunlar Murhpy kanunları kadar ilgi görmemiştir.

Yazan: Bilge KAPLAN

Kaynak*

Kaynak**

Kaynak***

YouTube Kanalımız

Bilge Kaplan (Altın Yazar) hakkında 248 makale
1993 yılında Antalya'da doğdum. Molekuler Biyoloji ve Genetik bölümünden mezunum. Şimdi Covid laboratuvarında moleküler biyolog olarak çalışıyorum. Biyoloji,kimya,fizik, matematik en güzel ilgi alanlarim.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*