Mutant Bakteriyel Enzimler Plastik Atıkları Birkaç Saat İçinde Parçalayabilir

The Guardian’a göre, endüstriyel geliştirme şirketi Carbios için çalışan araştırmacılar, plastik şişeleri geri dönüşüm için sadece birkaç saat içinde parçalayabilen mutant bir bakteri enzimi ürettiler.

Geliştirilen enzim, PET plastik şişeleri kendi kimyasal kompozitlerine ayırabiliyor ve daha sonra yeni şişeler yapmak için tekrar kullanılmasını olası kılıyor.

“Termomekanik” bir işlemden geçen geleneksel geri dönüştürülmüş plastik, yeterince yüksek kalitede değildir ve çoğunlukla giyim ve halı gibi diğer ürünler için kullanılır.Bu nedenle yeni geliştirilen bu enzim plastik materyallerin geri dönüşümü konsunda bir dönüm noktası olma potansiyeli taşıyor.

Carbios, teknolojinin geliştirilmesine yardımcı olmak için Pepsi ve L’Oreal gibi büyük endüstri liderleriyle ortaklık kurmuş durumda. Keşfi açıklayan bilimsel bir makale ise Nature dergisinde yayınlandı.

Yeni enzim ilk olarak 2012 yılında geri dönüştürülmüş yaprak yığınında görülmüştü. “PET hidrolaz” adı verilen enzim sadece 10 saat içinde PET polimerlerinin yüzde 90’ını parçalayabiliyor.

Carbios baş bilim şefi Alain Marty “aslında bu enzim bulunalı uzun zaman oldu ve tamamen unutulmuştu, ama en iyisi olduğu yeni farkettik” ifadelerini kullandı.Ayrıca Alain Marty, araştırmacılar 2021’de malzemenin “endüstriyel ve ticari potansiyelini” test etmeyi umuyorlar.’’Hedefimiz büyük endüstriyel ölçekte 2024, 2025 yılına kadar faaliyette olmaktır’’ temennisinde bulundu.

Kaynak*

Özgün Çeviri: Şinasi Aygün

Popüler Yazılar

Gökbilimciler Dünyanın Kesin Ölüm Tarihini Hesaplamayı Başardılar

Gökbilimciler Dünyanın Kesin Ölüm Tarihini Hesaplamayı Başardılar Bilim insanları çalışmalarında, gezegenlerin yapısı dışında, yaşanabilir bölgede geçirdikleri zaman ve oradan tekrar ayrıldıkları zamanla da ilgilenirler....

Nikola Tesla ’nın 116 Yıl Sonra Ortaya Çıkan Röportajı!

Nikola Tesla’nın 116 Yıl Sonra Ortaya Çıkan Röportajı! Gazeteci: Bay Tesla, sizin için kozmik süreçlere karışan biri diyorlar. Sahiden siz kimsiniz? Tesla: Bu doğru bir soru,...

IQ Yükseltme (%40 Varan Fark)

IQ Yükseltme (%40 Varan Fark) Eski dönemde araştırmacılar, bireyin hafızasını ve IQ seviyesinin yükselemeyeceğini bunu biyoloji bir etken genetik özellik olduğunu iddia ediyorlardı. Fakat günümüz...

Işık Saçan Güneş Ve Yıldızlarla Dolu Olduğu Halde Neden Uzay Siyahtır?

Işık Saçan Güneş Ve Yıldızlarla Dolu Olduğu Halde Neden Uzay Siyahtır? Uzay denildiğinde aklımıza kapkara ve sonsuz bir boşluk gelir. Oysa hepimiz biliriz ki; uzayda...

İlgili Yazılar

1 Comment

Leave a reply

Please enter your comment!
Please enter your name here

%d blogcu bunu beğendi: