Daha Fazlası

  Mutizm (Seçici Konuşmamazlık) Nedir?

  Mutizm (Seçici Konuşmamazlık) Nedir?

  Belli sosyal durumlarda asla konuşmama; buna rağmen diğerlerinde konuşma durumuna mutizm denir. Eğitimsel, mesleki ve sosyal iletişimin bu durumundan etkilenmesi söz konusudur. Konuşmama halinin, konuşma diliyle ilgili bir zorluktan ileri gelmemesi (yabancı dil gibi) söz konusudur. Konuşamamanın belli bir iletişim bozukluğuna bağlı olmaması (kekemelik gibi) gerekmektedir. Mutizm kendi içinde alt gruplara ayrılan bir sorundur. Bunlar organik mutizm ve fonksiyonel mutızm olmak üzere iki şekildedir.

  Organik mutizm, merkezi sinir sisteminde oluşan bozukluktan dolayı ortaya çıkar. Psikolojik bir kaynağı yoktur. Örneğin CP (serebral palsi, bir çeşit beyin hastalığı) olan bir çocukta organik mutizmden söz edilebilir. Fonksiyonel mutizm ise alt gruplarıyla tanımlanabilir. Bunlar sembiotik mutizm, reaktif mutizm, pasif agresif mutizm, konuşma fobisi olmak üzere dört şekildedir.

  Sembiotik mutizmde çocuğun kendisine bakan bireyle kurduğu (ki bu genellikle annedir) sembiotik ilişkiye bağlıdır. Anne veya babadan biri ilişkiye hakimdir ve kontrol eder. Reaktif mutızm ise pek çok emosyonel reaksiyonlarla ilişkilidir. Pasif agresif mutızm ise çocuğun mutizmi bir silah yahut bir kontrol mekanizması şeklinde kullanmasıdır. Genellikle anti-sosyal (psikopat) davranış sergileme söz konusu olur. Olumsuz tepki olarak konuşmama görülür. Son olarak konuşma fobisi ise kendi sesini duyma korkusu olarak tanımlanır. Uygunsuz bir şey söyleme korkusu da olabilir. Konuşmasını kontrol etmeye saplantılı şekilde ihtiyaç duyma vardır.

  Davranışsal özellikler arasında sosyal olarak geri çekilme ve yalıtma davranışları, aşırı utangaçlık, karşı koyma davranışı, mükemmelliyetçilik, konuşma-dil bozukluğu, bedensel reddedişler vardır. Seçici mutizm ile birlikte görülen davranış özellikleri okul öncesi döneme dayanır. Seçici mutizm olan çocuklarda genellikle normal ve normalin üstünde zeka söz konusu olur ve evde kontrol edilmesi zor çocuklar olduğu söylenir. Öğretmenleri tarafından aşırı utangaç, kendine dönük ve izole olarak tanımlanırlar. Bir diğer durum ise anneden ayrılmayı ve sosyal ortamda bulunmayı reddetmeleridir.

  Bu bozukluk öncelikle çok komplike olmamakla birlikte, farklı bir konuşma ve dil rehabilitasyonu gerektirir. Selektif mutizmin tedavisinde terapi ile birlikte ilaç tedavisi öneren psikologlar vardır. Temel problem, iletişim davranışına karşı çocuğun duyduğu anksiyete ve aşırı duyarlılıktır. Bunlarla birlikte gelişen konuşma ve dil problemi ise, çocuğun utanma duygusunun kaynağıdır. Bu nedenle çocuğun iletişim konusundaki anksiyetesini artırmamak önemlidir. Gözlem yoluyla çocuğun kendisini güvende hissettiği sosyal ilişki düzeyini belirlemek gerekir. Seçici mutizmi olan çocukların, kendi dil gelişimleri hakkında gerçekçi olmayan beklentileri vardır. Çünkü amaçladıkları yetişkin düzeyidir. Sosyallik içindeki doğrudan öğretilmeyen kurallar oldukça komplikedir. Bunları öğrenmesi için çocuğa zaman tanımak gerekir.

  Yazan: Gözde ADIYAMAN

  Kaynak*

  YouTube Kanalımız

  Çılgın Fizikçiler
  Çılgın Fizikçiler ve Bilim İnsanları ekibi ve dışarıdan destek veren gönüllülerin yazıları.

  Popüler Yazılar

  İlgili Yazılar

  Leave a reply

  Please enter your comment!
  Please enter your name here

  %d blogcu bunu beğendi: