Mutluluğa Giden Kestirme Yol

Mutluluğa Giden Kestirme Yol

Vücudumuzda bir sürü hormon çeşidi bulunmakta. Lakin bunlardan en etkileyicilerinden biri elbette ki oksitosindir. Oksitosin sevginin, aşkın, güvenin, mutluluğun hormonudur. Güzel hissetmemize sebep olan bir çok duygunun kaynağıdır.

Peki bu hormon neyin nesidir ve günlük hayatta oksitosin salgılanmasının en kolay yolu nedir?

Yunanca oxys ve tokos kelimelerinin birleşiminden oluşan oksitosin kelimesi, hızlı doğum anlamına gelmektedir. Bunun sebebi oksitosinin doğum ile ilişkili bir hormon olmasıdır. Oksitosin doğum esnasında rahim kaslarını uyarır ve doğumu kolaylaştırır. Doğum sonrasında ise süt salınımını kolaylaştırarak emzirmeye yardımcı olur.

Son dönemdeki araştırmalar ise oksitosinin davranışlar üzerindeki etkisini çarpıcı bir biçimde ortaya koymuştur. Sosyal bağlar, eşler arasındaki bağ ,anne davranışları gibi bir çok davranışın kaynağı olduğu ortaya çıkan oksitosinin salgılanmasındaki yetersizlik durumunda ise kişilerde sosyopatik , psikopatik ve narsist davranışlar gözlemlenmiştir. Ayrıca oksitosin salınımı beyinde korku duygusunun yönetim yeri olan amigdalanın faliyetini kısa süreliğine engeller ve böylece kendimizi güvende hissetmemizi sağlar.

Mutluluğa Giden Kestirme Yol

Gelelim oksitosinin günlük hayatta en kolay ve en çok nasıl salgılandığına ve daha ilginç faydalarına. Aslında inanılmaz faydaları olan ve bizi oldukça mutlu eden bu hormonun salgılanmasını sağlamanın yolu çok basit. Dokunma duyusu duyularımız arasında çok özel bir yere sahiptir. Dokunma duyusu aracılığıyla karşımızdakine en iyi biçimde, “Ben buradayım, ilgiliyim, yalnız değilsin.” mesajlarını iletiriz. Bazen kelimelerimizin yetersiz kaldığı bir durumda içten bir kucaklama en iyi iletişim aracıdır. Bir bebeğin kendisini en güvenli hissettiği yer annesinin kucağıdır. Üzgün olduğumuz bir anda dostumuzun bir sarılmasıyla keyfimiz yerine geliverir.

Peki nedir tüm bunların sebebi? Tabii ki de oksitosin hormonu. Anlaşılacağı gibi günlük hayatta oksitosinin en çok salgılandığı an birine sarıldığımız veya birinin bize sarıldığı andır. Dolayısıyla bilimsel olarak mutluluğun yolu sarılmaktan geçiyor da diyebiliriz. Ayrıca oksitosinin son araştırmalar ışında ortaya çıkan çok ilginç ve oldukça önemli bir yönü daha var. İnsanlardaki organ ve doku yenilenmesi hızını arttırır ve dolayısıyla da yaşlanmayı geciktirir. Bu farelere oksitosin enjekte edilerek test edilmiş ve kanıtlamış bir gerçektir.

Sonuca gelecek olursak, mutluluğun yolu bu kadar kolay ve etkileyiciyken; tüm sevdiklerinize, dostlarınıza , anne babalarınıza , dedenize, ninenize sık sık sarılın. Hem kendinizi mutlu edin hem de sevdiklerinizi. Yaşlandırmayı geciktirmesi de cabası tabii…

Yazan: Fatih AĞIRAKAR

Kaynak*

Kaynak**

Kaynak***

YouTube Kanalımız

Çılgın Fizikçiler (SEO Manager) hakkında 663 makale
Çılgın Fizikçiler ve Bilim İnsanları ekibi ve dışarıdan destek veren gönüllülerin yazıları.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*