Daha Fazlası

  NASA Mars’ta Oksijen Üretti

  NASA Mars’ta Oksijen Üretti

  Bildiğiniz üzere NASA’nın, Perseverance adlı uzay  aracını Mars’a göndermesiyle insanların aklına “Mars’ta yaşanabilir mi?, Dünya’yı terk mi ediyoruz?” şeklinde sorular düştü. Şimdilik bu soruların cevapları her ne kadar olumsuz olsa da NASA son çalışmasıyla tekrar akıllarda bu soruları canlandırdı.

  Perseverance ile uzaya gönderilen MOXİE, Mars atmosferindeki karbondioksiti çekip saf ve içe çekilebilir oksijen üretmeyi başardı. MOXİE yaklaşık 5 gram oksijen üreterek bir astronotun 10 dakikalık oksijen ihtiyacını karşılamaya yetecek oksijen üretimini başardı.

  NASA Mars’ta Oksijen Üretti

  Mars’ın atmosferinin yüzde 95’i karbondioksitten, geri kalan yüzde 5’i ise nitrojen ve argondan oluşuyor. MOXİE elektroliz yöntemini kullanarak karbondioksit moleküllerinden oksijen atomlarını ayırmayı başardı. Mars’ın atmosferinden oksijen çıkarılması kritik bir öneme sahip çünkü oksijen tüpleri uzay gemisinde ciddi anlamda yer kaplıyor. Bilim insanları oksijen tanklarını Mars’a göndermek yerine oksijen dönüştürücü göndermenin daha işe yarar ve daha az maliyetli olduğunu savunuyor.

  Yazan: Elif Eylül ÇELİK

  Kaynak*

  YouTube Kanalımız

  Çılgın Fizikçiler
  Çılgın Fizikçiler ve Bilim İnsanları ekibi ve dışarıdan destek veren gönüllülerin yazıları.

  Popüler Yazılar

  İlgili Yazılar

  Leave a reply

  Please enter your comment!
  Please enter your name here

  %d blogcu bunu beğendi: